Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Всички транспoртнo-кoмуникациoнни съoръжения в селищната среда, жилищните и oбществените сгради у нас са с прoстранствени препятствия като високи трoтoари, непреoдoлими стъпала, липса на асансьoри и пoдхoдящи тoалетни, неясна инфoрмациoнна среда, които отнемат възможността на хoрата с увреждания да бъдат активни граждани, политици или администратoри.

Работата на ЦНЖ-София по изграждане на общодостьпна Среда започва през 1998 г. с проекта "Кръстовища", по който досега в София са скосени около 40 кръстовища. През 1999 г. е издадена "Карта на достъпна София", съставена от хора с увреждания, които обикаляха улиците и нанесоха на картата достъпни обекти. Този проект е осъществен с финансовата помощ на Британското Правителство и Британския Ноу Хау Фонд за България. Следващият проект "Въвеждане на стандарти за достъпна архитектурна среда за хoрата с увреждания" е осъществен с пoдкрепата на Фoндация "Отворено общество". По този проект специалистите на ЦНЖ - София проучват възможностите за коригиране на нормативната уредба и рабoтят за промяна на нагласите на проектанти, инвеститори и строители към проблемите на хората с увреждания и в частност към изграждане на дoстъпна физическа среда.
Практика

През 2000 г. експерти на ЦНЖ разработват "Наредба за изграждане на общодостъпна среда в гр. София". Тази Наредба е приета от Столичния общински съвет (СОС) на 20. 10. 2000 г. В Закона за изграждане на териториите (ЗУТ) влизат текстове, изискващи изграждане на достъпна селищна и архитектурна среда за хора с увреждания. През 2001 г. ЦНЖ работи по проект "София достъпна за всички", подкрепен от Фондация "Отворено общество". По този проект към СОС се създава Съвет по достъпност и интеграция, чрез който хората с увреждания и техните организации участват във вземане на управленски решения от градоустройствен характер и при формирането на бюджета на Столична община (СО) за изграждане на достъпни обекти. Експерт на ЦНЖ става постоянен член на специализирания експертен съвет към Дирекцията за архитектура и градоустройство (ДАГ) на СО. След активна работа на ЦНЖ с ръководството на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) се стигна до заповед на Министъра на регионалното развитие и благоустройството за разработване на национална наредба по достъпност за хората с увреждания.

Програмата продължава с проект "България -достъпна за всички", подкрепен от Фондация "Отворено общество". Експерти на ЦНЖ г. участват в разработване на "Наредба за изграждане на достъпна среда в урбанизираните територии" към ЗУТ. Експерт на ЦНЖ участва в работната група по преработка на ЗУТ. По инициатива на ЦНЖ-София е подписан протокол за партньорство между Общинска фирма "Метрополитен" ЕМ, ЦНЖ -София и Съюза на слепите в България (ССБ) за съвместна работа при адаптиране по достъпност на изградените метростанции.

Извършване на одити по достъпност на значими обществени сгради започва с основните държавни институции - Народното събрание, Президентството, Министерския съвет и ще продължи със сградите на общинските администрации, с културни обекти като театри, кина, музеи, галерии и спортни съоръжения. В края на 2002 г. експерти на ЦНЖ- София извършват одити по достъпност на сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и на двете сгради на Народното събрание - на бул. "Цар Освободител" и на площад "Княз Ал. Батенберг". Тези сгради трябва да станат достъпни за хора с увреждания, които биха могли да бъдат депутати, членове на правителството, административни служители или граждани с делови проблеми.

През 2003 г. е извършен одит по достъпност на Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Резултатите от всеки одит са обобщени в материал от около 20 страници, с текстова част и графични приложения. Одитите са предадени на ръководствата на съответните институции за обсъждане на напраBените предложения и възлагане на проект за необходимите строително-технически преустройства. ЦНЖ издаде Тетрадка за одит по достъпност, съдържаща формуляри, които се попълват при оценка на сградата. Одитът по достъпност е първата крачка за преустройството на сградата. с това усилията не приключват. Експертите на ЦНЖ - София са ангажирани с консултации и контрол в хода на изпълнението до крайния етап на реализацията.
Резултати

За сградата на МРРБ вече са предприети необходимите действия за реализиране на предложенията, подробно описани в одита по "Достъпност . В близко време сградата ще бъде адаптирана към нуждите на хората с увреждания. Като резултат от работата на Съвета по достъпност към СО, с активното участие на ЦНЖ, завърши конкурсът за обществена поръчка за адаптиране на достъпност на 10 регионални администрации в София, на сградата на СО на ул. Московска" 33 и на сградата на ДАГ на ул. "Сердика" 5-а и проектите се изпълняват. Провежда се конкурс за обществена поръчка за адаптация по достъпност на 5 училища в София. Изпълнена е достъпност за хора на инвалидни колички на голям брой кръстовища в София. Предстои на тези кръстовища да се изградят тактилни, за да се осигури достъпност за хора с увредено зрение.
Иноватор: Миролюбка Бацарова
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 21
Миролюбка Бацарова
Координатор по достъпност
София - 1000
ул. "Гургулят" 2
Tel:(02) 989 88 57, 981 15 48, 980 58 39
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]