Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Проект Изграждане на Исторически кът - Музей на открито в Дунавския парк 2002 2003
Община Силистра<br>Исторически музей<br>Екип от Кетъринг, Охайо
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проект Изграждане на Исторически кът Музей на открито е продължение на тригодишните усилия на местна власт, неправителствени организации и граждани за възстановяване на зоните за отдих, експониране на културно-историческо наследство в градска паркова среда и вписването му в зоните за рекреация.
Практика

Проектът цели обособяване и вписване в парковата среда на Исторически кът, който включва Национален Археологически и Архитектурен Резерват Дуросторум Дръстър Силистра , обявен с РМС 627/ 28.12.1971 г. и зона за отдих.

Първата стъпка в реализиране на проекта е консервацията и експонирането на археологическите разкопки. Този обект вече се реализира в рамките на програма Красива Силистра 3 .

В допълнение ще се изгради Градина на артефактите, в която ще бъдат атрактивно представени експонати от късноантичен и средновековен период, открити в Дунавския парк и специална Входна градина , композиционно свързана с градината на артефактите и оформена като център-фокус в близост до разкопките. Важен момент е поставянето на подходящи двуезични информационни табели към тях и създаване на среда за отдих два фактора, които ще привлекат интереса на жители и посетители на града. Самото оформление на Градината на артефактите ще обогати растителното разнообразие на Дунавския парк, който е със статут национален паметник на градинарското изкуство.

Предвижда се и оформяне на алея Нова история на Силистра , в която ще бъдат преинсталирани бюстовете на Лев Толстой и Капитан Мамарчев, паметник на Съветската армия и Първия танк, влязъл в Силистра през 1944.

Проектът цели също да въвлече жителите в изграждане и поддържане на достъпни зони за отдих, историческо образование и съхранение на природна среда в градски условия съгласно Местен дневен ред 21.
Резултати

Важен резултат от разработването и реализирането на проект Музей на открито в Дунавския парк, Силистра ще е опазването и развитието на културно историческото наследство в най-стария парк в България, датиращ от 1870 г.

Вписването на историческите експонати с европейско значение в паркова среда е пример за възможността археологически обекти успешно да се интегрират в градски зони.

При атрактивно експониране чрез подходящи информационни средства те могат да се превърнат в привлекателен туристически обект.

Ценен резултат ще е и възможността Музеят на открито да се използва от местните ученици и техните преподаватели с образователна цел. Ето как действията на местната управа, подкрепени от граждани за съхраняване на природното и културно наследство ще са в унисон с препоръките на Дневен ред 21.
Иноватор: Антонина Огнева
Дата на публикация: 06 септември 2002
Номинации: 5
Антонина Огнева
Гл. Архитект
Силистра - 7500
ул. Симеон Велики 33
Tel:(086) 2 28 05
Fax:(086) 2 21 12

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]