Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Ранна превенция на девиантно поведение в детска и юношеска възраст
СНЦ Настоятелство Общински Детски комплекс гр. Мизия
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

На фона на безработица от 30% в Община Мизия, бедност, неграмотност и ниска битова култура, особено сред населението с ромски произход, се открояват и проблемите с възпитанието на децата в семейството и училището. Община Мизия има население 9600 жители, като от общия брой 1028 на децата, които посещават училище, 180 деца се намират в повишен риск. Eскалацията на детската престъпност, противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, както и негативните явления сред младите хора наркомании, тютюнопушене, употреба на алкохол, прояви на насилие и агресия пораждат необходимостта от търсене на ефективни решения.

Тези проблеми провокират Проекта за ранна превенция на девиантно поведение в детска и юношеска възраст, разработен от екип от ОбКППМН гр. Мизия и ЦПВРД гр. Козлодуй, внесен от Настоятелство Общински детски комплекс гр. Мизия и подкрепен от отдел Образование , УКБППМН и училищните ръководства, ПУ гр. Мизия и РПУ гр. Оряхово, Раойнен съд и Прокуратура гр. Оряхово, ОССП гр. Мизия.
Практика

Осъществяването на проекта е свързано с ранното откриване, психологическо диагностициране и превенция на рисково поведение на децата, като под ранно се разбира, че навременно е спряно зараждането и първите му прояви. Целеви групи на проекта са децата на Община Мизия; родители; педагогически персонал; училищни ръководства; обществени и неправителствени организации.

Проектът се финансира от Американската агенция за международно развитие чрез ФРМС по програма Дунавска инициатива Той стартира през февруари 2001 г. и продължава 4 месеца.

Осъществените дейности в проекта са ремонтни и програмни. Ремонтирани са пет помещения в Общински детски комплекс гр. Мизия и санитарен възел. Помещенията се използват за Кабинет по компютърно обучение, Консултативен кабинет по проблемите на детската личност, Педагогически кабинет; Помещение Тихи игри , Стая за отдих. Така създадената база може да се използва не само за работа с деца и младежи в рискови условия, но и от всички деца на Община Мизия.

Оборудването на кабинет по компютърно обучение с 4 компютъра и 1 принтер създава възможност за обучение с компютри на групи деца в риск . То цели поставянето им в нова, нетрадиционна среда, която провокира развитие на уменията и въображението им и е алтернатива на тяхното поведение. Дава се възможност на децата да придобият знания и умения за работа с комрютри и използване на Интернет.

В Консултативния съвет по проблемите на детската личност работят различни специалисти психолог, педагози, социални работници, юрист, лекар и др., които провеждат консултации с деца в риск и техните родители.

Програмните дейности в проекта започват с подготвителен етап, в който партньорите по проекта специалистите от ЦПВРД гр. Козлодуй (психолог и педагог) провеждат 6 обучения на членовете на ОбКБППМН гр. Мизия и 36 деца за придобиване на лидерски умения и умения за водене превенция на наркомания, алкохолизъм, тютюнопушене и СПИН.

В рамките на финансовата подкрепа на ААМР през март 2001 г. в с. Рибарица се провежда обучение на специалисти по проблеми на деца с девиантно поведение (психолог, педагози, социални работници, обществени възпитатели, представители на Съд, прокуратура и полиция). Темата е Координиране на усилията за корегиране на девиантно поведение у децата. Наркоманите като девиация с лектори от Институт по зависимостите , гр. София. В срещата участват 44 специалисти от Община Мизия и Община Козлодуй.

Вторият етап от програмните дейности се осъществява през април 2001 г. в с. Рибарица, където екипите на деца от клуб SOS приятели гр. Козлодуй обучават децата от Община Мизия по Програма Деца обучават връстници . Представени са 4 занятия от екипи по превенция на тютюнопушенето, алкохолизъм, наркомания и СПИН. В обучението участват 120 деца и ръководители от Община Мизия и Община Козлодуй. Свободното време на групите деца е пълноценно използвано за туристически поход, дискотека, рожден на клуб SOS приятели гр. Козлодуй, състезание за определяне на мис и мистър Здраве и др.
Резултати

Постигнати са следните резултати от проекта:
- 36 деца от Община Мизия са обучени и придобили умения за осъществяване на превантивна дейност. Те успешно водят занятия сред своите връстници и вече една година след проекта имат проведени около 80 часа занятия в 5 училища по Програма Деца обучават връстници в час на класа. Провеждат се занятия, спортни състезания, конкурси, отбелязват се Международни дни за борба с тютюнопушенето и СПИН;
- 25 специалисти от Община Мизия, ангажирани с проблемите на деца в повишен риск, са обучени за разпознаване на девиантно поведение и начини за корекция на това поведение;
- ЦПВРД гр. Козлодуй предава опита си на ОбКБППМН гр. Мизия, и така се осъществява сътрудничество на регионално ниво;
- Създава се оптимално работеща институция, която подпомага израстващите, основана на ефективно сътрудничество между НПО настоятелство ОДК гр. Мизия, Община Мизия, полиция, съд и прокуратура гр. Оряхово.
- Привлечено е вниманието и участието на родителите като доброволци в осъществяване на дейности по проекта и след завършването му.
- През януари 2002 г. е приета Общинска програма за опазване здравето и живота на децата в Община Мизия и Общински съвет гр. Мизия гласува средства за провеждане на много спортни, екологични и творчески прояви на децата, както и мероприятия, свързани със здравето и хармоничния начин на живот.
Иноватор: Мая Игнатова
Дата на публикация: 01 юли 2002
Номинации: 29
Мая Игнатова
Секретар на ОбКППМН
Мизия - 3330
ул. Александър Якимов , бл. 61 вх. А1 ет. 1, ап. 1
Tel:(09161) 21 60
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]