Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Наличието на множество проблеми на територията на община Варна, засягащи младите хора и неизползването на ресурса на младежките организации и на самите младежи за решаването им, създава усещането, че младите са бреме, а не капитал в изграждането на гражданското общество. При досегашната работа по вземане на решения и изпълнение на програми, свързани с живота на младите, органите на местно самоуправление не взимат достатъчно предвид мнението и реакцията им като заинтересована страна. Причина за това е както недостатъчната отвореност на местната власт към гражданския сектор, така и липсата на организиран и постоянен форум на младежките организации. До момента на стартиране на инициативата организирането на млади хора по отношение търсенето на съвместни решения с Община Варна е спонтанно и спорадично. Разходите на време и усилия по взаимодействието между младежките организации са намалени в значителна степен със създаването на Регионален младежки съвет - Варна. По-нататъшната съвместна работа на младежките организации поражда естествената необходимост от устойчиви форми на партньорство с органите на местно самоуправление.
Практика

Идеята за ефективно партньорство между младите хора и местната власт възниква още при създаването на Регионален младежки съвет. Във всички Европейски страни младежките съвети национални, регионални и местни, представляват основен мост на младите хора за участие и влияние върху политиката на различни нива. Идеята за създаване на механизъм за представително участие на младите хора в работата на местните власти и по-нататъшно привличане на по-широка младежка общност в живота на Община Варна и останалите общини от областта, предопределя създаването на Регионален младежки съвет - Варна. В този смисъл, идеята за практическо и институционализирано взаимодействие e основна цел на РМС - Варна и реализирането на проекта е естествено продължение на усилията на инициаторите за ангажиране на младите хора с обществените проблеми, в това число и с проблемите на общината.

Регионален младежки съвет - Варна се запознава с опита и дейностите на Младежки културно-информационен център Габрово по приемането и прилагането на Европейската харта за участие на младите хора в живота на общините и регионите проект, осъществен с помощта на Фондация за реформа в местното самоуправление. Непосредствено след конституирането си, РМС Варна отправя предложение до Общински съвет - Варна за приемане и прилагане от страна на Общината на принципите, заложени в Хартата. Това предложение ее прието с решение 1215-4/1216-4/1217-4/ Протокол 27 от 25.07. 2001 г. на Общински съвет - Варна. След като решението става факт, се провеждат редица срещи между Регионален младежки съвет Варна и представители на Общинска администрация, Общински съвет, неправителствени организации, работещи по проблемите на младите хора. Резултатът от тези срещи е новаторският подход на намиране на конкретни параметри на взаимодействие и изготвяне на конкретни предложения за съвместна работа.

Като част от програмата, разработена от Регионален младежки съвет Варна по честването на Европейския младежки ден се провежда кръгла маса на тема Партньорство между младежките организации и Община Варна , основен извод от която е, че във Варна съществува изключително благоприятна среда за реализиране на ефективни партньорства между младите хора и местната власт.

Основните цели, който си поставя проектът са:
1. Формиране на младежката политика на Община Варна, въз основа на мнението и предложенията на младите хора; 2. Институционализиране на диалога между органите на местно самоуправление и младите хора и техните представители чрез регламентирането на постоянни структури за обсъждане, консултации и публичен мониторинг при вземане на решения, касаещи младите хора; 3. Създаване на устойчив модел на взаимодействие между местната власт и младите хора; 4. Проучване потребностите, проблемите и нагласите на младите хора на територията на общината; 5. Подобряване на работата и усъвършенстване на знанията и уменията на младежките представители по отношение на участието им в механизмите за взаимодействие; 6. Разработване на механизми и информационни канали за права и обратна връзка между младите хора и техните представители; 7. Предаване опита и уменията на младежките представители на млади хора от други общини. Целите се постигат чрез изработване и приемане на правила за избор на младежки делегати, обучение на млади хора и общински съветници, провеждане на обществени дискусии по младежката проблематика, изработване на предложения към местната власт за формиране на младежка политика и прилагане на опита в други общини . Основни участници в проекта са младежките организации и органите на местно самоуправление - Кмет (общинска администрация) и Общински съвет Варна. Естествен участник в проекта е Младежки дом - Варна, на чийто територия се осъществява взаимодействието на младежки организации. В работата по проекта са привлечени експерти по младежката проблематика, както и вниманието на медиите. Младежкият културно-информационен център Габрово, партньор по проекта, има основна роля при реализацията на дейностите и постигането на заложените цели с опита си в изработване на стратегии за изграждане на устойчив и ефективен модел за прилагане на Европейската харта и популяризирането на принципите й. Като се отдава внимание на самия факт на учредяване на Регионален Младежки съвет-Варна и на ратифицирането на Европейската харта за участие на младите хора в живота на общините от страна на Общински съвет Варна, трябва да се подчертае най-новаторската част от досегашната работа изготвяне и подписване на споразумение за участие на младежки представители със право на съвещателен глас в редовните заседания на всички постоянни комисии към Общински съвет Варна, както и създаване на младежки експертен съвет, в състава на който влизат Председателят на ОбС-Варна, Кмета на града и младежки представители.
Резултати

1. Прилагане на практика на принципите на Европейската Харта за участие на младите хора в живота на общините и регионите на територията на община Варна;
2. Ангажираност на младежите в работата на Общински съвет и Община Варна.
3. Приемането на младите хора като активна страна при формирането на решения по проблеми, които ги засягат и попадат в компетенциите на местната власт;
4. Развиване на умения и познания за работа в екип на младежките представители, така че те да бъдат равностоен и активен партньор;
5. Разработване на устойчиви форми на комуникация между младежите и техните представители;
6. Привличане към идеята за партньорство и на други общини от региона;
7. Предизвикване на обществен (в т. ч. и медиен) интерес към идеята за ефективно взаимодействие между гражданския сектор и местната власт.

Издаването на брошура с натрупания при реализацията на проекта опит и успешни практики, предаването им в други общини, ангажирането на млади хора при формирането на младежката политика в дългосрочен план и подготовката, знанията и уменията, които дава проектът на младежките представители, обуславят устойчивостта на постигнатите резултати, мултиплицирането им в други общини и създаването на добра база за по-нататъшно укрепване на партньорството между младите хора и местните власти.
Иноватор: Йордан Дянков
Дата на публикация: 01 юли 2002
Номинации: 20
Йордан Дянков
Член на Управителния съвет
Варна - 9000
кв. "Чайка", бл. 57, ап. 19
Tel:(052) 881 569, 087 271344
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]