Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Читалище Лик Плевен е успешно работеща организация в културно-просветната и социална сфера на територията на Община Плевен. Финансовите затруднения на читалищата от малките селища, които са често единствената гражданска организация в тях, са причина те да не са в състояние да отговорят на конкретните нужди на местните общности. Притежаващи традиционно обществено доверие и вътрешен организационен ресурс, те се нуждаят от допълнително финансиране и адаптиране на своите дейности, за да решават променените културни, просветни и социални потребности на ползвателите си. Липсата на комуникация и консолидация между читалищата, разположени на територията на Община Плевен пречи на процеса на обновяване и преосмисляне на ролята им и на използване на капацитета им, не само за оцеляване, но и за адаптирането им към новите условия на прехода.
Практика

Читалище Лик инициира създаване на работеща коалиция от 14 читалища, 6 НСО и 40 граждани (активни читалищни дейци). Направен е сериозен анализ на външната и вътрешната среда, на базата на който е разработена Стратегия за провеждането на застъпническа кампания. След поредица от срещи с ключови фигури на местната власт и политическите партии, представени в Общинския съвет, е осъществена активна медийна кампания и обществен натиск (подписка, адресна кореспонденция, работни срещи и обществени форуми) за привличането на Община Плевен за партньор и съучредител на Плевенски обществен фонд Читалища . След постигнатото споразумение, на своя сесия Общинският съвет взима решение за съучредителство и пряко участие на местната власт в Сдружението и гласува своето финансово участие във Фонда с определен членски внос.

Фондът е регистриран на 1.08.2001 г. като Сдружение в обществена полза. В Управителния съвет, избран на принципа на квотното разпределение участват двама представители на читалища, двама лидери на НСО, един представител на местната администрация и един на Общинския съвет и трима граждани, което осигурява равнопоставеност и е гаранция за отстояване на интересите на страните, за публичност, прозрачност и отчетност пред обществеността. Изработеният Правилник на Плевенски обществен фонд Читалища включва финансово подпомагане на конкурсен принцип на читалищни проектни дейности в полза на общността, с последващи ясно договорени взаимоотношения и формулиране на възможността за развитие и акумулиране на социален капитал. Последващите стъпки на Фонда са свързани с кампания за набиране на средства, за разширяване на обществения му ресурс, за създаване на доброволчески екипи, за повишаване знанията и уменията на читалищните екипи за разработване и управление на проекти. Проведената първа програмна сесия на Фонда финансира девет малки проекта на девет селски читалища, чрез които се решават конкретни социални и културно-просветни проблеми на нуждаещи се обществени групи в най-малките селища на Община Плевен. Сдружение Плевенски обществен фонд Читалища продължава активната си работа по набиране на финансови средства, проучване на общностните нужди, повишаване на компетентността на хората, работещи в читалищата и финансиране на социално значими и ефективни по своя резултат читалищни микропроекти. Фондът работи за популяризирането на този модел не само на територията на региона, но и в национален мащаб. На своето национално представяне в Евро-българския културен център в София получава подкрепа от присъстващите представители на българския парламент, министерства, български и международни финансиращи организации.
Резултати

В резултат на застъпническата кампания се създава нова организационна структура, подпомагаща финансово и организационно читалищата в Община Плевен с прякото участие на местната власт, която разделя ресурси и правомощия с гражданския сектор, за да управлява и привлича средства в общината. Като важни резултати могат да се обощят: q Въвеждането на нов принцип на финансова подкрепа на читалищата в най-малките селища; q Консолидиране на читалищната мрежа в Община Плевен; q Апробиране и въвеждане на нови методи за набиране на средства; q Усвояване на нов тип умения и повишаване степента на компетентност на читалищните екипи; q Насърчаване на гражданското участие, комуникацията и сътрудничеството с местните власти.
Иноватор: Даниела Димитрова
Дата на публикация: 15 юни 2002
Номинации: 19
Даниела Димитрова
Изпълнителен директор
Плевен - 5800
ул. П. Р. Славейков 23
Tel:(064) 3 65 58, 2 37 13
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]