Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
С билки се лекува и безработицата
НГФ Българка Клуб Омуртаг и Община Омуртаг
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Равнището на безработица в Община Омуртаг е високо, като голяма част от безработните живеят в селата. В същото време именно липсата на големи промишлени предприятия в района е запазило през годините чисти почвата, водите и въздуха в Омуртаг. Налице са всички фактори, подходящи за екологично земеделие. Като отчита всички тези фактори, Клуб Омуртаг към НГФ Българка си поставя задача да разработи програма за намаляване на безработицата в общината, основана на нов подход към проблема, а именно самонаемането. При такъв подход ползите за държавата и за отделния човек са взаимни: самонаетите престават да бъдат бреме за бюджета, тъй като сами генерират необходимия доход, вместо да го очакват от Бюрото по труда. От друга страна, по този начин те демонстрират активна нагласа към промяна, т.е. готови са да поемат съдбата си в свои ръце.
Практика

Проектът си поставя за цел намаляване на безработицата в Община Омуртаг, като използва нов подход самонаемане. Той се осъществява в два етапа. През първия етап се провежда курс за обучение за безработни и социално слаби лица в биологично земеделие за отглеждане на билки (Лавандула). След приключване на теоретичната част, на практика се прилагат придобитите знания. Този етап е обект на финансиране от Програма ФАР ЛИЕН и се осъществява в продължение на 12 месеца. Партньори в рамките на проекта са Община Омуртаг, Бюро по труда, гр. Омуртаг, Търговско-промишлена палата, гр. Търговище.

След внимателни проучвания на климатичните условия, състава на почвите, настронията на безработните, цялостната ситуация в общината и пазара на нетрадиционни култури със сигурна реализация, ръководителите на проекта се спират на билкопроизводството, и в частност на производството на лавандула. При направените изследвания на почвата от специалисти от Селскостопанска академия, София, се оказва, че в общината, освен лавандула, могат да се отглеждат с успех и маточина, градински чай, ружа, жълт кантарион, шипка и др.

20 души безработни от с. Угледно са запознати с лечебно-ароматични растения, които виреят на територията на общината и са обучени в отглеждане на билки, и по-специално лавандула. Въз основа на знанията, които получават, посещавалите курса са способни вече самостоятелно да отглеждат лечебни и ароматични растения.

След теоретичната част участниците в курса на практика прилагат придобитите знания като на 1 дка общинска земя засяват резници от лавандула за добиване на разсад.

Издаден е бюлетин Култивирано отглеждане на лавандула: Как да станем билкопроизводители? , който популяризира билкоотглеждането и който е раздаден безплатно на желаещите да се занимават с отглеждане на билки. Бюлетинът включва кратко описание на физико-географските характеристики на Община Омуртаг, чийто полупланински климат е много подходящ за отглеждане на билки. Във формата на въпроси и отговори е дадена ценна информация за всеки желаещ да стартира самостоятелно в отглеждането на билки. Дава се информация за законовата рамка, начините за наемане на общинска или държавна земя; необходимостта от регистрация в общината; необходимата подготовка на почвата; начините, по които се разсажда лавандулата и грижите, които са необходими за нея; за какво се използва билката; източници на методическа помощ и техните контакти.

С пет човека от целевата група е сключен договор за съдействие и сътрудничество за отглеждане на лавандула. Същевременно е засилена заинтересоваността на населението на общината към алтернативното земеделие.

Вторият етап от проекта се явява като резултат от първия. За неговото осъществяване ще се използват средствата, получени при реализацията на вече готовия разсад и усилията на партньорите по проекта с цел създаване на информационна банка, от която да черпят необходимата информация всички, желаещи да се занимават с билкоотглеждане.

Култивирането на лечебни растения дава възможност за оползотворяване на нископродутивни или ерозирали земи, откриване на нови работни места и осигуряване на доходи на населението. Проектът е награден с Грамота поощрение от Делегацията на Европейската комисия в България на националния конкурс за най-добър проект Направено в България с подкрепата на Европа .
Резултати

Целевата група възприема, макар и с известни резерви, идеята за алтернативни източници на доход чрез отглеждане на лавандула. Резервите се изразяват предимно в това, че отглеждането на лавандула се осъществява за първи път на територията на общината. Все още се предпочитат традиционните култури. Голяма част от участниците се опасяват дали биха се справили сами с отглеждането на по-голямо количество засети площи и доколко е сигурна реализацията на добитата продукция. След като се убедят, че отглеждането на на лавандула е рентабилно, имат намерение да се включат и те. Във връзка с това, чрез сключване на договор с хората, които ще отглеждат лавандула, за предоставяне на резници, проектът ще може да помогне на още безработни, които чрез самонаемане ще могат да си помогнат и няма да се осланят на социални помощи.
Иноватор: Светла Младенова, Координатор на проекта <br>Станимира Тодорова, Община Омуртаг
Дата на публикация: 05 юли 2002
Номинации: 20
Светла Младенова, Координатор на проекта <br>Станимира Тодорова, Община Омуртаг

Омуртаг - 7900

Tel:(0605) 44 55, 44 55
Fax:(0605) 20 72

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]