Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Шанс за децата с увреждания
Фондация Социален Консултативен Център Самоков"
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

По данни на ОбССП около 2000 от общо 42 431 жители на Община Самоков са с увреждания (от тях 200 са деца ). На територията на общината няма Дневен център за деца с увреждания или друга форма на алтернативна грижа за тях. По- голямата част от децата имат силно ограничени социални контакти (само в границите на семейството), от което произтичат и други проблеми (напр. поведенчески). Родителите също в повечето случаи комуникират само в границите на семейството си и се изолират от останалите, стремейки се да запазят в тайна от околните здравословните проблеми на децата си.

В града съществува Помощно училище интернат (ПУИ ), в което се обучават 105 деца с интелектуални затруднения. То е отдалечено от центъра на града и това изолира възпитаниците му от техните връстници. Родителите на последните се отнасят с предубеждение към децата от Помощното училище и ограничават контактите на своите деца с тях. В резултат на недостатъчната информираност на обществеността на град Самоков за начина на живот на децата с увреждания и възможностите им спрямо тях съществуват предразсъдъци и те се третират като неравностойни, различни от останалите. Самите деца имат представа за себе си като за неравнопоставени с останалите, но нямат обяснение защо това е така.
Практика

Проектът е реализиран в рамките на 10 месеца (февруари-ноември 2001 г.). Сформиран е екип от специалисти (логопед, арттерапевт, психотерапевт, юрист, социални консултанти), който своевременно започна работа по оформяне на база данни за деца с увреждания от гр. Самоков и общината, провеждайки с тази цел редица срещи с кметове и кметски наместници, директори на училища и детски градини, лекари, родители на деца с увреждания.

През месец март стартират и дейностите по проекта. За пръв път на територията на общината на децата с увреждания е предложено да се включат в групи по арт и психотерапия, като по този начин им се предостави възможност да разширят социалните си контакти и да преодолеят някои психологически проблеми.

В логопедичната терапия са включени деца от училищата и детските градини в града и селата, в които няма логопед. Сформирани са три групи за самопомощ: 1. Група за самопомощ от родители на деца с увреждания; 2. Група за самопомощ от родители на деца с увреждания, от които са произтекли поведенчески проблеми; 3. Група за самопомощ от деца с увреждания и произтекли от тях поведенчески проблеми. Сформирането на третата група е експериментално, но постигнатите резултати доказват, че методът е ефикасен и се възприема много добре от децата.

Към Помощното училище интернат са създадени три групи по интереси, в които децата получават много нови знания и усвояват умения за справяне с ежедневни житейски поблеми. Присъствието на представители на НСО в училището в ролята на водещи се възприема много добре от децата и между двете страни са установени приятелски отношения, което повлиява на работния климат в групите и върху резултатността на техните занятия. Периодично се организират изложби от изработените от децата материали, посредством които те разкриват пред връстниците си от масовите училища своите таланти. С цел по-ефективното им приобщаване към последните са създадени и приятелски контакти между два от класовете в ПУИ и клас от масово училище в града. По този начин за пръв път децата получават възможност да се опознаят по-добре по нетрадиционен за тях начин (посредством игри, дискусии, работа в малки групи, изследователски екскурзии в природата ) и да установят контакти, които да продължат и след приключването на проекта.

През целия период на осъществяването на проекта родителите на децата ползватели и самите деца имат възможност да ползват юридически и социални консултации, като по този начин намерират разрешение на редица свои проблеми.

Ежемесечно се провеждат кръгли маси и дискусии. Посредством първите фондацията установява много нови контакти с представители от сферите на образованието, здравеопазването, социалното подпомагане и др., имащи отношение към проблемите на децата с увреждания, постигат споразумения за бъдещо сътрудничество в тази насока. Посредством дискусиите родителите на децата ползватели получават възможността да се срещнат и разговарят със специалисти (лекари, педагози, социални работници, психолози) по актуални за тях въпроси.

За ефективността от предлаганите по проекта социални услуги ежемесечно екипът получава обратна връзка от ползвателите посредством анкетни карти. Периодично се издават и разпространяват брошури, съдържащи информация както за проекта, така и за различни заболявания. Те са предназначени за обществеността като цяло, което включва и ползвателите по проекта като неизменна част от нея.

По-голямата част от дейностите по проекта се осъществяват в партньорство с ПУИ, което осигурява база, професионална и информационна подкрепа и местния телевизионен канал Рила , който отразява част от дейностите в своите информационни блокове. Фондацията получава подкрепа и от ОбССП, местната печатна преса, част от масовите училища и специалистите от Медицински център 1. Финансово проектът е обезпечен от Фондация Чарлз Стюарт Мот чрез ФРМС.
Резултати

- В известна степен са преодолени предразсъдъците към децата с увреждания, живеещи на територията на Община Самоков от страна на съгражданите им;
- Разширява се сътрудничеството между НСО, общинските структури и бизнес средите на местно ниво, което ще позволи в бъдеще те да продължат да подкрепят семействата, в които има дете с увреждане;
- развити са трудови и социални навици у част от децата с увреждания, които ще им позволят по-добре да се реализират в живота;
- Създадена е база данни за 205 деца с физически и ментални увреждания, речеви нарушения и хронични заболявания (каквато до момента в общината липсва), до която в бъдеще ще имат достъп всички, които искат да работят в посока подобряване благосъстоянието на децата с увреждания в общината.
Естеството на тези резултати е показател, че е възможно те да бъдат постигнати във всяка една община, където у поне част от нейните представители съществува нагласата, че децата с увреждания са част от обществото ни и че и те както всички останали заслужават да получат своя шанс в живота.
Иноватор: Милена Миташова
Дата на публикация: 20 май 2002
Номинации: 5
Милена Миташова
Изпълнителен директор
Самоков - 2000
пл. Захари Зограф , ет. 2, ст. 8
Tel:(0722) 2 07 85
Fax:(0722) 2 07 85

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]