Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Емитирането на биогаз от градските депа за битови отпадъци е един от характерните екологични проблеми при експлоатацията на този вид съоръжения. Основна съставна част на биогаза е метан (CH4), който се образува при анаеробната ферментация на органичната материя, съдържаща се в отпадъците. Метанът е един от основните газове, причиняващи парников ефект , но също така представлява и висококалоричен енергоизточник.

Проектът цели въвеждането на ефективна, екологосъобразна система за извличане и утилазация на биогаз от сметище Братово. Това ще позволи, от една страна, да се елиминира значителен източник на замърсяване, застрашаващ здравето на местното население и от друга - да се оползотвори ценен енергиен източник. В проекта е отделено внимание на алтернативната възможност за оползотворяване на биогаза и за производство на електрическа и топло-енергия, която може да послужи както за битови нужди, така и бъде използвана в инсинератор за изгаряне на опасни медицински отпадъци.
Практика

За успешната реализация на проекта Биогаз допринася сътрудничеството с квалифицирани партньори. Един от тях е американската компания Brown, Vence and Associates, които имат значителен опит в експертизи и проучвания при въвеждането на биогаз инсталации. Други важни партньори са:
- Контрол Маркетинг Планиране консултантска фирма с опит в сферата на правни и финансови процедури, мениджмънт и бизнес сътрудничество;
- Българо-холандска Фондация Зеленият Бургас - анализи и консултации в сферата на управление на околната среда.

Ползотворното партньорство на международно, национално и местно ниво при реализацията на проекта е един нов подход към разрешаването на ред проблеми със социален, икономически и екологичен аспект.

Главните цели на проекта включват:
- създаване на нов източник на възобновяема енергия, редуцирайки зависимостта и необходимостта от атомна енергия и внос на твърди горива;
- намаляване на емисиите от парникови газове в съответствие с изискванията на рамковата конвенция на ООН по изменение на климата и протокола от Киото;
- решаване на критичните екологични проблеми на Община Бургас в съответствие с пазарните отношения и политика;
- демонстрация на резултатите от проекта, като модел за други общини.

Проектът се осъществява на четири основни етапа:
Етап 1: Извършване на пред-проектно проучване
Етап 2: Финансов анализ
Етап 3: Изграждане
Етап 4: Експлоатация и поддръжка.

В Етап 1 е осъществено пред-проектното проучване и избор на адекватна система за извличане и утилизация на биогаза в сметище Братово. Алтернативите са анализирани и концепциите съставени съобразно наличния биогаз, пазарната стойност на продуктите, възможността за техническото внедряване и екологичното въздействие. В рамките на Етап 2 е проведен финансов анализ на процеса на изграждане на препоръчаната система. Според направените проучвания и анализи в Етап 1 и Етап 2 е направено заключение, че най-целесъобразно ще е оползотворяването на биогаз от сметище Братово за производство на електрическа енергия. Етап 3 поставя началото на изграждането и внедряването на съоръженията. Приоритетна задача за реализацията на Етап 3 е осигуряването на необходимите инвестиции за изграждане и инсталиране, и провеждането на необходимите технически тестове на съоръженията. Последващият Етап 4 ще позволи стартирането на първичната експлоатация на системата за извличане и оползотворяване на биогаз от сметище Братово, Бургас.

Проектът печели грант по програмата ЕКОЛИНКС на Американската агенция за международно развитие в размер на $50 000. В рамките на този грант са реализирани първите съществени етапи, а именно проучвателните и проектни работи.
Резултати

Реализацията на проекти от такъв мащаб включва специфични подходи както в технически така и в икономически аспект. Община Бургас доказа, че може да бъде адекватен партньор при преговаряне и търсене на инвестиции. Извършени са проучвания на пазара за възобновяеми енргийни източници, както и икономически анализи на алтернативите, които са важен фактор при намирането на потенциални инвеститори. Като пример за други общини в България може да служи демонстрационният проект за оползотворяване на биогаз за депата като цяло, организирани съгласно изискванията на новото законодателство.

Резултатите доказват възможността за разработване на пазар и увеличаване търсенето на енергийни продукти, получени в резултат от внедряването на биогаз системи. Проучванията установиха, че биогаза получен от сметище Братово е подходящ за извличане и ефективен за утилизация и че съществуват подходящи технологии за практическата трансформация на биогаза в полезни и оползотворими форми на енергия. В резултат на това е възможно получаването на съществени приходи и финансови резерви, така че да бъдат покрити всички операционни разходи.
Иноватор: Венелин Тодоров
Дата на публикация: 19 февруари 2002
Номинации: 30
Венелин Тодоров
Зам.-кмет
Бургас - 8000
ул. Александровска 26
Tel:(056) 84 09 15
Fax:(056) 84 13 14

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]