Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Сектор Инвестиции и проекти към отдел Стопанска дейност на Община Кърджали е създаден през април 2000 г. Сформирането му е продиктувано от необходимостта за събиране, обобщаване и представяне на своевременна, точна информация за финансиране на проекти от различни програми и инвестиционни фондове. От друга страна, до този момент в ОбА не е съществувало звено, което да координира усилията на отделите в общината, неправителствените организации и бизнеса за подобряване условията за живот и работа в региона. След приетите промени в структурата на ОбА, през октомври 2000 г. секторът бе включен в дирекция Устойчиво развитие .
Практика

Експертите, включени в екипа (средна възраст - 27 години), са с различни специалности икономика, правни науки, биотехнологии. Това позволява на екипа да работи професионално при изготвянето на анализи, маркетинг, разработване и осъществяване на проекти и програми в сферата на социално-икономическото развитие и околната среда. Един от приоритетите в дейността на сектора е събиране и обобщаване на информация за донорски програми, фондове и неправителствени организации и създаване на база данни за възможностите за инвестиции в общината. Тази информация се предоставя на отделите в Общинска администрация, НПО и гражданите. Екипът се стреми да поддържа и развива вече създадените ползотворни партньорски взаимоотношения с неправителствените организации и бизнеса в общината и страната. Специалистите от сектора активно участват и в реализиращите се в момента проекти, в които Община Кърджали е партньор.

1. Проект Управление на твърдите отпадъци финансиран от Ноу-Хау Фонд на Британското министерство за международно развитие. Проектът се ръководи от фирма Ентек - Великобритания в две пилотни общини -Кърджали и Лом.

2. Проект Намаляване на вредното въздействие на транспорта върху околната среда в Община Кърджали по програмата Еколинкс на ААМР с партньори Институт по транспорт и комуникации София и Willbur Smith Ass., САЩ.

3. Проект за обявяване на природен парк Източни Родопи в сътрудничество с Българското дружество за защита на птиците.

4. Проект Басейнов съвет на река Върбица в сътрудничество с Центъра за социални практики и общините в региона.

5. Проект за създаване на Бюро за съвети на гражданите в партньорство с Федерация на потребителите, Съюз на инвалидите, Съюз на пенсионерите и Демократичен съюз на жените, финансиран от Ноу-Хау Фонд на Британското министерство за международно развитие.
Резултати

Независимо от малкия опит и краткото време екипът може да се похвали и с първите си успехи грамота от Икономическия форум Експо - 21 век в гр. Пловдив. Екипът, който представи Област Кърджали на този форум, включваше представители на областна и общинска администрация, бизнеса, НПО. Съвместно с фондация Европартньори-2000 , София, и Асоциация за регионално и европейско сътрудничество - Кърджали успешно бе реализиран проектът Партниране при разрешаване на конфликти . По молба на Община Кърджали за техническа помощ, АРО и ФРМС проведоха в Кърджали семинарите Подготовка на успешни проекти и Стратегическо планиране в рамките, на които служители в общините членки на АРО придобиха практически умения, необходими при изготвяне на стратегически планове и проекти.

В бъдещата си дейност екипът на сектора ще наблегне най-вече върху разработването и реализирането на проекти и програми в различни сфери от социално-икономическото развитие и опазване на околната среда, които ще помогнат за подобряване на качеството на живот в региона.
Иноватор: Румен Димитров
Дата на публикация: 01 декември 2001
Номинации: 21
Румен Димитров
Кмет
Община Кърджали - 6600
бул. България 41
Tel:(0361) 2 90 09
Fax:(0361) 2 64 25

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]