Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Дневен младежки център 16+
Фондация Свободна и демократична България <br>Дневен младежки център 16+
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

От 1993 г. Фондация Свободна и демократична България започва работа по своя програма в подкрепа на безнадзорните деца в София. След началния етап, посветен на работа на улицата, през декември 1995 г. отваря врати първият в страната Център за работа с безнадзорни деца Вяра, Надежда и Любов . В него до момента са потърсили подслон и закрила повече от 480 деца между 3 и 16 години. В края на 1998 г. Европейската комисия одобрява проект за създаване на Социален комплекс Св. София , в който освен продължаване на работата на Дом Вяра, Надежда и Любов , предвижда създаването на Дневен младежки център 16+ , който да оказва подкрепа и да предоставя услуги на бездомните и безработни младежи между 16 и 25 години социална група, която е поставена извън редица основни сфери на обществената дейност образование, здравеопазване, социална защита, пазар на труда.
Практика

Дневният младежки център 16+ е открит на 29 септември 1999 г. Той се помещава в сграда в района на гара Подуяне , предоставена за безвъзмездно ползване от Национална компания БДЖ. Средствата за ремонта й са осигурени от Обединените холандски фондации.

Екипът на Център 16 + работи по няколко основни програми:

Програма за лечение на младежите, за здравна превенция и профилактика, насочена преди всичко към общо подобряване на здравословното им състояние, към овладяване на епидемичната ситуация от полово предавани болести в тяхната група (засегнати са повече от 80%), към ограничаване и лечение на пристрастеността им към наркотични и упойващи вещества. В тази посока екипът на Центъра работи успешно съвместно с няколко организации: Лекари без граници , Инициатива за здраве , Здраве и социална среда , Българската асоциация за семейно планиране и Институт за спешна медицинска помощ Пирогов .

Програма за ограмотяване или повишаване на образователното ниво на младежите, посещаващи Центъра, която се осъществява съвместно с Балканската фондация за междукултурно образование и разбирателство Дайвърсити .

Програма за осигуряване на основни документи за самоличност. Работата по нея е невъзможна без сътрудничеството на службите на реда и местните служби за социално подпомагане, както и без сътрудничеството с Българските адвокати за правата на човека.

Програма за професионална квалификация и включване в различни краткосрочни курсове за придобиване на професия. За работата си по тази Програма Центърът разчита на помощта на бюрата по труда и от скоро на Фондация Център за социална адаптация .

Включването на всеки отделен младеж в една от текущите програми на Центъра се предшества от упорита работа за изграждане у него на личностна мотивация за участие, за преодоляване на тежкото чувство на социална обреченост и апатия.

На трима от младежите е намерена работа във фирма за чистота Волф ; на трима от младежите са издадени документи за самоличност; двама от младежите са настанени в помощно училище, а на 15 от идващите от провинцията младежи е оказано съдействие да продължат образованието си по места; 17 от младежите с тежки заболявания се лекуват в специализирани заведения, а 19 от хероинозависимите са включени в програма за метадоново лечение; на младежите се съдейства за намирането на лични лекари и стоматолози; 4 от посещаващите Центъра момичетата са станали майки и екипът на центъра е съдействал за осигуряване на подходящи условия за отглеждане на децата им - едно от тях е настанено в дом, а другите три са настанени при техни близки и роднини.
Резултати

Екипът от социални работници всекидневно натрупва полезен опит както за многобройните и тежки проблеми на бездомните младежи, така и за най-добрите практики за решаването или облекчаването им. Зад всяка от цифрите, които следват по-долу стои огромен труд и преодоляване на много препятстия.

Дневният център функционира вече повече от 18 месеца. До момента за различен период от време услугите му са ползвали повече от 150 младежи. Мъжете са 62 %, жените 38 %; 92,8 % са от ромски произход, 2% са българи, 5,2% са от друг произход.

Работата на екипа на Центъра предизвиква интереса на други НПО, на редица държавни служби, в него трупат стаж и студенти от Факултета по педагогика и Факултета по начална и предучилищна педагогика на СУ Св. Климент Охридски .
Иноватор: Никола Николов
Дата на публикация: 18 април 2001
Номинации: 1
Никола Николов
Директор
София - 1505
ул. Боян Магесник 2
Tel:946 1156, 946 1325
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]