Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Култивираното отглеждане на билки е един от основните приоритети за развитие на Община Велинград, залегнали в Стратегията за устойчиво развитие, разработена с помощта на Програмата на ООН за развитие Възможности 21 век . Въз основа на демонстрирания интерес, през март 2000 г. общината е включена в проект за култивиране, обработка и реализация на билки, финансиран от ПРООН. Партньор и координатор на проекта е Център за бизнес и информация Велинград (ЦБИ).
Практика

В своята същност проектът обхваща:
Организация и управление на производство, събиране, сушене, обработка и продажба на култивирани и диворастящи билки с цел създаване на устойчив поминък за местната общност;
Подготовка на местни билкосъбирачи за екологосъобразно използване на наличните находища на диворастящи билки;
Създаване на семепроизводна база, за да се гарантира необходимия за по-нататъшно производство качествен посадъчен материал;
Възстановяване, подобряване и екологична защита на почвите в района.

След предварително проучване са определени видовете билки за култивиране: кантарион, лайка, градински чай, лавандула, салвия скларея и майоран. Репликирането на модела Елхово в Община Велинград включва и принципно нови аспекти:

Партньорство между Общините Елхово, Велинград и Асеновград, предвиждащо обмяна на информация за технологии и пазари;
Разширяване на целевите групи, включвайки не само роми, но и българо-мохамедани, които са най-големият дял безработни в общността.
Преобразуване на местната инициатива в регионална предвид еднаквите природоклиматични условия и социални проблеми на населението.
Структуриране на цените и подобряване качеството на продукцията, за да се гарантира нейната конкурентноспособност на международния пазар.

Един от основните компоненти на проекта е обучение на целевите групи в две основни направления:

1. Култивиране на билки подготовка на местни специалисти и дребни собственици на земя, които да подпомагат желаещите да се заемат с тази дейност. Обучението е проведено от Института по ботаника към БАН.

2. Разпознаване, събиране, сушене и преработка на диворастящи билки подготовка на местни билкосъбирачи, които се запознават с технологичните и юридически изисквания при събиране на диворастящи билки, както и с основните изисквания за тяхното бране, с цел да се запазят находищата им и да не се нарушат естествените им местообитания. Обучението е проведено от местни специалисти.

Главен консултант по проекта е Ботаническият институт към БАН, който предоставя семена, технологии и провежда обучението на местните специалисти. Институтът има и задължението да анализира и сертифицира цялата произведена продукция.

Обучението на билкосъбирачите е проведено с помощта на Дружеството за защита на природата - Велинград, което предоставя на участниците и списък с всички забранени за бране или под специална закрила билки.

За да създаде трудова заетост на обучените хора, ЦБИ разполага с предвиден по проекта фонд за изкупуване на диворастящи билки. Той става и член на Българската асоциация на билкарите и гъбарите (БАБГ) и към момента работи с водещи експортни фирми в страната. След приключване на изкупвателната кампания фондът ще бъде използван за закупуване на мултикултиватор за обработка на насажденията.

За да се гарантира устойчивост и разширяване на проекта в бъдеще е жизнено необходимо изграждане на модерен разсадник на площ от 4000 кв. м, от които 1000 кв. м покрита площ и 3000 кв. м открити съоръжения, включително напоителна система, оборудване и инструменти. Разсадите ще бъдат предоставяни на дребни собственици на земя, заедно с технологиите, експертна помощ за култивирането и обучение на земеделците, като те ще заплащат единствено преките разходи за разсадопроизводството, тъй като семената ще са от собствената семепроизводна база на ЦБИ. Центърът гарантира и изкупуването на произведената продукция.
Резултати

Създадени са 35 дка насъждения. Наети са 9 работника за обработка на общинските земи и разсадопроизводството;
Обучени са 17 местни специалисти и дребни собственици на земя;
Проведени са 5 курса за билкосъбирачи. Обучени са 90 трайно безработни хора, които успешно са положили изпит и са получили сертификат;
Реконструирана е общинската база за сушене на билки и е оборудвана с необходимия инвентар;
Изкупени, преработени и реализирани са над 25 тона диви билки и плодове при спазване на всички екологични, юридически и технологични изисквания;
В изкупвателната кампания са ангажирани над 200 билкосъбирачи и трима работници в сушилната база. Открити са 6 изкупвателни пункта в различни населени места на общината;
Проведена е конференция с представители на общините Велинград, Елхово и Асеновград, Института по ботаника към БАН, Българската асоциация на билкарите и гъбарите (БАБГ), Националния институт по обществено здраве, кметове, Държавното лесничейство Велинград , Бюрото по труда Велинград, Дружеството за защита на природата Велинград, кметове и местни специалисти и участници в Проекта;
ЦБИ е приет за член на БАБГ.
Иноватор: Светлана Папукчиева
Дата на публикация: 15 януари 2001
Номинации: 5
Светлана Папукчиева

Велинград - 4600
пл. Свобода
Tel:(0359) 285 31
Fax:(0359) 284 51

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]