Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Община Николаево, макар и млада община, за краткото време на своето съществуване от началото на 1998 година успява да се включи като партньор в няколко програми, подпомагащи местното развитие. Тя е една от деветте пилотни общини в България, в които стартира програма ПЛЕДЖ, насочена към общини с икономически спад и нарастваща безработица, осъществявана в България от Департамента на труда на САЩ и Американската агенция за международно развитие.
Практика

В рамките на Програма ПЛЕДЖ Община Николаево насочва своите усилия към мобилизиране на силите на обществеността в посока изучаване и анализиране на ресурсите, оценяване на местните фактори и планиране на икономическия растеж в общината. Програмата извършва оценка на отделните общини партньори по няколко признака. Най-значимият от всички в Николаево е високата посещаемост на семинарите. Гражданите имат мотивация да дадат своя принос в полза на общината. Друг благоприятен знак за успеха на програмата е и активността на участниците между семинарите работни срещи за допълнително обсъждане и събиране на информация са рутинна практика в Община Николаево. Участниците в програмата са тези, които карат жителите на общината да повярват, че възможността за промяна е в техни ръце.

След обсъждането на няколко проекта в Община Николаево е утвърдена идеята за създаване на Информационен център. За усвояване на средствата по програмата през ноември 1999 г. се създава сдружение с нестопанска цел Център за развитие на Община Николаево , учредители на което са участниците в семинарите.

Дейността на Центъра е насочена към изследване на възможностите за местно развитие, активизиране на местните власти за отчитане на потребностите и съчетаване на ресурсите от бизнес средите, общината и гражданите, координиране и насърчаване на партньорски действия помежду им.

Центърът поема ролята на обединяващо звено, което разполага с технически възможности да бъде ефективен доставчик на информация и услуги на гражданите и се превръща в посредник между тях и местната власт.

На 15 септември 2000 г. като завършващ етап от работата по програма ПЛЕДЖ се състои официалното откриване на Центъра за развитие на Община Николаево. Основните направления, в които той работи са:

- Подпомагане и стимулиране развитието на икономиката в общината чрез предоставяне на необходимата информация и активизиране на частната инициатива;
- Укрепване на местното самоуправление;
- Предоставяне пълен набор услуги на гражданите;
- Подпомагане на образованието и съдействие за оформяне на гражданска позиция у младите хора в Общината;
- Организиране на различни обучителни курсове с цел повишаване възможностите за последваща трудова реализация;
- Предоставяне на информация за финансиране и кредитиране от различни донорски организации;
- Разработване и реализиране на проекти за икономическо развитие, образователен, културен и спортно-туристически обмен.

Информационният център разполага с добро офис-оборудване, което отговаря на необходимостта от предоставяне на разностранни услуги на населението, включително интернет-достъп и електронна поща като неотменна част от съвременните комуникации. Персоналът на центъра се състои от двама души ръководител и сътрудник. За популяризиране работата на центъра като средище за информация, единствено по рода си на територията на 4 съседни общини, е изработена рекламна брошура. Месечно около 100 клиента ползват услугите на центъра. Екипът работи и за осъществяване на някои от идеите, които са възникнали още на първите семинари за определяне на приоритетите.

Работи се и за неформално организиране на младите хора от общината, залага се на информационна и консултантска подкрепа, на тяхната инициатива за професионална реализация. Целта е младите хора да се мотивират да останат да живеят в общината, като се повишава гражданската им активност.
Резултати

В момента Центърът осъществява програма Бърз старт , която дава възможност на фирмите да получат квалифицирана работна ръка за нуждите на своето производство, без да се налага да инвестират средства в обучение на персонала. Очаква се получаване на подкрепа и по програма Чарити ноу хау за развитие на неправителствени организации.

Центърът организира и курсове по чуждоезиково обучение, работи с младежите в училищна възраст, като организира образователни семинари за подрастващите, спортни и културни занимания. Във връзка с представянето на програмата на Агенцията за малки и средни предприятия предстои да се организира семинар с участието на представители на бизнес средите от Община Николаево и съседните общини. Целта е да се помогне на малките и средни предприятия да придобият опит в управлението на фирмите си и култура на поведение и етика в бизнеса си.
Иноватор: Таня Костадинова
Дата на публикация: 01 декември 2000
Номинации: 15
Таня Костадинова
Секретар
Николаево -

Tel:(04330) 21 21
Fax:(04330) 21 21

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]