Четири пъти е нараснал езикът на омразата в България по отношение на чужденците в периода на навлизане на рекорден брой бежанци в страната - над 7000 за 2013 г. Ръстът на тази езикова агресия е тревожен феномен, допълнен от многобройни случаи на физическо нападение срещу чужденци, за които страната не поддържа статистика, не води съдебни дела и не изразява официално безпокойство. Нещо повече - официалните институции не потърсиха причините за конфликтите по места, не подготвиха местното население за срещата с “непознатите други” и не помогнаха за изграждането на мостове между различните културни модели.
Проектът беше необходим, за да се балансира говоренето по темата „Бежанци и българи“, както и начинът, по който се възприемат едни други. Неговата цел беше да се осъществи запознанство между българите и бежанците, които често биваха изкуствено противопоставяни едни срещу други поради различни политически или медийни интереси, а това оставяше настрани същността на проблемите, които и двете групи имат. Очакваният резултат беше да се повдигне смислен дебат по темата, който да не залита в крайности и да не се подхлъзва по общите нагласи в подкрепа на едната или другата теза („за“ или „против“ бежанците; „за“ или „против“ българите, които не ги приеха в населените си места).
В рамките на проекта беше реализирана мултимедийна изложба с фотографии и видео разказ за живота на бежанците в лагера в Харманли, заедно с това и още три видео разказа за събитията в Телиш, Калище и Розово; беше поддържан сайт на проекта, където се качваха снимки, новини и интервюта; беше реализирана и книга с текстове по проблема, разгледан като геополитически, народопсихологически и медиен феномен.
Повечето хора, посетили изложбата, разгледали сайта, прочели книгата, изгледали кратките видеоразкази за трите села и живота в бежанските лагери, свидетелстват за трайна промяна в нагласите им към проблема. Ако допреди проекта те са виждали хората от Телиш, Калище или Розово като „неграмотни, битови фашисти“, то след разказа от първо лице на местните жители, мненията са смекчени и дори променени. Същото се случва и при хора, скептично настроени към историите на бежанците, влизащи у нас – голяма част от посетителите бяха впечатлени и истински трогнати от разказите на сирийците.
За повече информация и достъп до всички продукти по проекта:
www.nepoznatiatdrug.org
[Номинирай]
назад