Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Езикът на омразата е широко разпространено явление в българския обществен живот. Близо половината български граждани са се сблъсквали със слово на омразата. Основен негов обект са ромите, българските турци и хомосексуалните. Ескалира и омразата към бежанците. Все по-често се наблюдава тенденция от слово на омразата да се преминава към насилие от омраза. Голяма част от обществото не знае, че използването на език на омразата е престъпление по смисъла на НК. Ключов разпространител на реч на омраза са политиците и медиите. Предизборните кампании за ЕП и НС през 2014 година бяха ярка илюстрация за това. Основната цел на проекта е да спомогне за ограничаване на публичното разпространение на словото на омразата. Стремежът на екипа е да подпомогне създаването на устойчив механизъм за комуникация между институции, медии и граждани и да даде основа на широка коалиция „АнтиОмраза”. Ще бъдат разработени инструменти за реакция и контрол на езика на омразата.

Основните целеви групи са представители на малцинствата, медиите и взимащите решения. Експертният опит, който екипът на партньора има в сферата на медиите, ще допринесе за качествено провеждане на изследванията на медийното поведение и съдържание, както и на дефинирането на ясни параметри и примери за съдържанието на езика на омразата. Организациите ще изградят механизъм за сътрудничество и обмен на данни и знания в изследваните тематични области.

Практика
Все по-често ставаме свидетели на ескалация на омразата и от слово на омразата се преминава към насилие от омраза. Голяма част от обществото не знае, че използването на език на омразата е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс.

Основната цел на проекта бе да помогне за ограничаването на разпространението на словото на омразата в публичното пространство.

В хода на проекта беше осъществена задълбочена диагностика на проблемите, свързани с разпространението на език на омраза в публичната среда в страната.

Резултати
Изготвеният аналитичен материал „Езикът на омраза в България: рискови зони, уязвими обекти“ надгражда и значително обогатява досегашните социологически и други изследвания по тази проблематика.

Паралелно с това се създаде успешна комуникация и партньорства с институции и ангажирани организации, сформирайки широка гражданска коалиция „АнтиОмраза”.

Паралелно с изграждането на коалиция АнтиОмраза екипът участва в инициирането на споразумение за неизползване на враждебна и дискриминационна реч в хода на официалната кампания за Местни избори 2015 (подписано от представители на политически партии, медии и медийни организации, PR организации и СЕМ).

За повече информация:
http://antihate.europe.bg
https://www.facebook.com/antihate.bg/
В приложения файл: Езикът на омразата в България, доклад

Прикачени файлове:
ezik.pdf
Иноватор: ros
Дата на публикация: 13 юни 2016
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]