Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Насилието в романтичните отношения на тийнейджърите е пренебрегван проблем в България, а моделите на поведение, предразполагащи към насилие се формират основно в тази възраст. Затова информирането и превенцията са ефективни именно тогава, тъй като в именно в тийнейджърска възраст младежите се учат да формират отношения между половете. Основна цел на проекта е да насърчи приемането на демократични ценности сред младежите, като свърже защитата на правата на човека и по-конкретно на правото на живот без насилие с превенцията, чрез изграждане на умения сред 1000 младежи, които сами да се включат в решаването на проблема като го интерпретират през своята гледна точка и превърнат в ефективен инструмент за кампания за повишаване на чувствителността сред връстниците си.

Проектът се изпълнява в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г.

Темата и цялостният подход към нея са в унисон с философията и ценностите, които програмата цели да насърчи, както и с основната й цел - развитие на гражданското общество, повишаване на приноса му за социалната справедливост, демокрацията и устойчивото развитие.

Избраните методи за работа представляват подход за превенция, която започва от вглеждане в преживяванията, емоциите и нуждите на конкретния човек и преминава в осъзнаване на присъщите за всеки права и отговорности.

Проектът осъществява и трансфер на норвежки опит в работата с деца и младежи по превенция и противодействие на насилието, основано на пола.

Проектът предлага разработване на програма, която може да се използва дълго след приключването му от училища, заинтересовани институции и НПО и ще повиши капацитета на сектора като цяло да работи по тази сложна проблематика, преодолявайки нежеланието на родители, учители и общността да разпознаят проблема, и страховете им да го обсъждат с младежите в училище.

Практика
Целеви групи

Основна целева група са тийнейджърите, пряко засегнати от проблема за насилието в романтичните приятелства. Проектът цели да повиши най-вече тяхната информираност по темата за насилието между партньори като сериозно нарушение на основни човешки (и граждански) права. Проектът обхваща ученици от София, Свищов, Стражица, Павликени и Ямбол.

Дейности

1. Проучване на нагласите на тийнейджърите към насилието в романтичните отношения, което дава основа за разработване на ефективни мерки за превенция. В основния фокус на проучването са: нагласите на тийнейджърите към насилието по-общо и това между партньори; представите на тийнейджърите за добри и нормални отношения в романтичните приятелства и как те се формират (влияние на семейство, приятелски кръг, медии и интернет); различни ситуации и контексти, в които според тийнейджърите насилието би могло да се случи; разбирането им за легитимна употреба на различните видове и форми на насилие и контролиращо поведение от двата пола, както и реакциите към тях; връзката между половите роли в романтичните отношения и насилието; краткосрочните и дългосрочни последици от насилието за живота и развитието на младежите.

2. Обучение на обучители и обучение на връстници за 40 момчета от 8 до 11 клас от 5 училища и 10 училищни психолози, педагогически съветници и учители, пряко ангажирани с изграждането на безопасна училищна среда. Обучението се подготвя и реализира съвместно от екипите на норвежката организация Реформ и ДОИТ на база на резултатите от изследването, основавайки се на богатия норвежки опит в разработването на програми за превенция в училищна среда и опита на Реформ в работа с момчета по тематиката. Обучените ученици ще обучат 1000 свои връстници (8-12 клас) в рамките на „Час на класа“, подкрепени от обучените възрастни.

3. Кампания срещу насилието в романтичните приятелства, която ще обхване цялата училищна общност - ученици, учители, родители и младежи от общността и ще се провежда през целия проект, с два интензивни периода: информационни дейности в училище през дните на ненасилие срещу жените м.11-12.2015; седмица на интензивна кампания „В любовта няма насилие“ около 14.02, важен празник за младежите. Младежите от избраните училища ще се включат активно чрез разработване на визуални инструменти на кампанията и разпространението им сред връстниците си.

4. Заключителна конференция с представители на целевите групи; заинтересовани институции като МОН, ДАЗД, МВР; представители на различни НПО работещи с деца и младежи; изследователи; преподаватели и студенти от педагогически факултети на ВУЗ; журналисти от различни медии. Конференцията ще представи резултатите от изследването, добрите практики и обучителните програми, разработени в рамките на проекта. Ще бъде представен норвежкият опит на НПО за работа с деца и младежи по превенция на насилие, определено от пола; както и норвежките политики за превенция и противодействие. Очаква се обмяната на опит да отвори дискусия върху необходимостта от целенасочена програма за превенция в училищна среда на насилието, определено от пола и възможностите за внедряване на норвежкия опит.

Резултати
Потвърди се очакването на екипа на проекта, че разработването на инструменти с участието на целевата група ще доведе до по-чувствителна и устойчива промяна в нагласите на младежите, като промяна беше констатирана и в поведението на преките участници и в мотивацията им за по-нататъшно разпространение на идеите на проекта. Разработени бяха 10 броя визуални инструменти и 5 броя тематични информационни материали, които бяха разпространени сред повече от 10 000 младежи в цялата страна.

Проведено беше обучение на обучители на връстници сред 40 момчета (съвместно с норвежките партньори), които, от своя страна, проведоха 69 обучителни сесии сред свои връстници и обучиха близо 2000 младежи.

5 училища организираха разнообразни седмични кампании под надслов „В любовта няма насилие“, а по време на финалната конференция учители и ученици споделиха ценния си положителен опит от работата по проекта и свидетелстваха за положителна промяна в атмосферата на училищата.

Поне 2000 родители също станаха съпричастни на идеите на проекта чрез тематични родителски срещи или благодарение на общуването с децата си.

С помощта на норвежкия партньор ДОИТ разработи програмите за обучение на връстници и с прякото участие на норвежките експерти проведе и обучението на 40 момчета и 10 възрастни.

За повече информация:
http://www.gert.ngo-bg.org

Прикачени файлове:
DV_ProjectLeaflet_BG.pdf
Иноватор: ros
Дата на публикация: 13 юни 2016
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]