Продължителност на проекта: осем месеца
Географски обхват: Хасково, Димитровград и София
Партньор: Фондация „Толерантност и взаимопомощ“, Хасково
Финансиране: Норвежки финансов механизъм
Програмен оператор за България: МВР
Една от основните цели на проекта е чрез провеждането на на информационни беседи и създаването на групи за самопомощ в изолираните ромски квартали, да създаде разбиране у ромските жени, че са равнопоставени с мъжете.
По проекта е открита и телефонна линия, на която ромските жени да могат да получават адекватна помощ и на майчиния си език, тъй като много често, след като са станали жертва на насилие, емоциите са много силни и разбирането и обясненията са усложнени.
По време на действието на проекта са консултирани в София 57 лица, жертви на домашно насилие, 121 са направените консултации в Хасково, 26 са те в създадения в рамките на разработката Кризисен център в Димитровград. От всички, потърсили помощ, 53 са хората от ромски произход.
След много работа на терен и чрез различните услуги, предоставени по проекта, изводите са следните: въпреки че са ставали многократно жертва на домашно насилие, много от жените ромки не се осмеляват да реагират срещу насилника си заради: страх, липса на подкрепа от близките, но и от институциите. Икономическата зависимост от насилника и стереотипите, според които мъжът е неоспорим авторитет, обаче са най-солидните причини за липсата на реакция.
Едва 10-15 % от жените от ромския етнос се осмеляват да започнат действия срещу насилниците у дома. За сравнение процентът на жените от други етноси, които след като получат необходимата консултация, вземат решение да действат срещу насилника си е 20-30 на сто.
http://bgrf.org/
[Номинирай]
назад