Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
По неофициална информация 50 % от населението на област Смолян живее в големи икономически затруднения. Въпреки значимия дял на тези хора, не се полагат необходимите усилия за промяна. Липсва и достатъчна информация за иновативни методи за промяна на средата на живот.
От проведените множество срещи ние се убедихме, че основният им проблем е изолацията и ниското ниво на образованост на родителите. Децата имат нужда от общуване със свои връстници и подкрепа от обществото.
Вторият голям проблем е дискриминацията на родителите от малцинствата, която срещат в обществото относно намиране на работа.
В община Мадан живеят около 9 000 жители. Не се води статистика и никой не може да каже колко са семействата, живеещи на прага на бедността и децата в риск. До сега в града не е сформирано обединение от хора, родители и учители, с което да защитават своите права и да предлагат решения на проблемите си пред областна и общинска администрация.
Добрите ни отношения с ОбА Мадан и Сдружение деца със специални потребности” - като партньори ни дава възможност да сме достатъчно активни при предлагане на решения на проблемите на децата в риск.
Практика

Проектът представлява предимно насочване вниманието на институциите и оказване на социална и морална помощ на деца и семейства  в риск (социален, икономически, от не добра домашна или обществена среда). Причините са най-различни: от липса на пари и работа до отсъствие на морал и толерантност към другия – различния или слабия.

 

Фондация „Животът е хубав“ реализира Център за подкрепа и взаимопомощ. За успешното реализиране на проекта работиха екип от ръководител на проекта, координатор и психолог. В центъра за подкрепа работи психолог в продължение на пет месеца.

Целевите групи, които се възползваха, са предимно социално-слаби семейства и самотни родители, които на прага на бедността са рискова група, както и родители на деца със специални потребности.

Бяха обучени 40 социални работници, както и доброволци от фондацията за оказване на помощ при търсене на работа, попълване на документи за социални помощи и детски надбавки, социална и индивидуална подкрепа за всеки един случай. Обучението протече в обучителна зала с мултимедия и помощни средства за онагледяване на лекциите, свързани с решаване на тежки социални проблеми за семейства в риск.

 

Резултати
Чрез организирането на обученията, поставихме основите за решаването на проблемите. Чрез тясното ни сътрудничество с местната власт и институциите ще превърнем съвместните срещи в препоръчителни и ползотворни, водещи до ясни резултати. Чрез практическото осъществяване на обученията и консултациите се подобрява качеството на семейната среда, в която се отглеждат децата в риск.

Чрез изпълнението на проекта се увеличи мотивацията и  се повиши квалификацията на 40 специалисти и социални работници  от гр. Мадан, гр. Смолян и гр. Рудозем, вкл. и доброволци, за работа с деца и 120 семейства в риск, които живеят на прага на бедността.
Това, от своя страна, доведе до повишаване на качеството на социалните услуги, предлагани в общността в тези три града. Изградиха се жизнеспособни партньорства между местни институции и неправителствения сектор и механизми на тяхното действие.
И след приключване на проекта  беше създадена група от членове на фондацията (родители и ресурсни учители), която ни представлява на национално и общинско равнище,  и ще продължи да оказва помощ в областта на провеждане на политики за решаване на проблемите на децата в риск.

За повече информация:
www.jivotatehubav.com
Прикачени файлове:
Manual_One4All .pdf
Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 юни 2016
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]