АПБ изгради дигитален архив, който предоставя структуриран и публичен онлайн достъп чрез съвременни технологични формати до документи за историята на управлението на защитените територии в България.
Основният резултат от изпълнения проект е създаването на нов тип ресурс за работа на природозащитните НПО – онлайн архив (http://www.ekoarhiv.bg) – който е инструмент за повишаване на приноса им за устойчивото развитие. Създадена бе и е активна интернет страница, предоставяща достъп до документи с информация и обосновка за работа на НПО за защита на конкретни местности и видове. По този начин бе изпълнена основната цел на проекта за предоставянето на онлайн достъп до данни, които дават обосновка за разработването на политически документи за управление на природните ресурси въз основа на исторически прецеденти.
Архивът е успешен, тъй като в рамките на проекта бяха класифицирани и дигитализирани много повече първоначално планираните документи. Те са достъпни свободно, онлайн, в лесна за търсене и работа база данни и предоставят ценни доказателства за аргументирана работа по някои от най-старите, включително и най-актуалните към момента природозащитни казуси.
Беше извършена мащабна по обема си работа по систематизиране и предоставяне на документи, която беше необходима поради досегашната липса на надежден и лесен достъп до документи, които да улеснят историческия обзор на казусите и аргументираното вземане на решения. Онлайн документацията, предоставяна от архивар, подпомага както работата на НПО по застъпничество за природозащитни казуси, така и прозрачността при осъществяването на политика от страна на отговорните институции и улеснява и двете целеви групи в тези две насоки.
За да бъдат предоставени документите онлайн в лесен вид и за да се разпространи новият онлайн архив като полезно средство за работа, бяха мобилизирани усилия за класификация и дигитализация на документите, ИТ разработка и управление на онлайн базата данни, обучения за целевите групи и дейности за популяризация. Целевите групи участваха както в планираните обучителни (2 обучения във Варна и София) и популяризационни дейности (две изложби и презентация в София), така и в срещи и онлайн допитвания за нуждите от ИТ функционалности и бъдещото развитие на архива.
Сред широката общественост и сред целевите групи бе популяризирана идеята за историческото развитие и дългосрочното значение на усилията на НПО за опазването на биоразнообразието чрез документи от началото на 20 век. Направена бе публична изложба на материали от онлайн архива с актуални снимки.
Бяха осъществени дейности по библиографска систематизация, опис и дигитализация на архивни масиви, датиращи от 1928 г. до днешно време.
Документите в онлайн архива са предоставени публично в интернет с цел овластяване за аргументирана работа в защита на биоразнообразието на различни заинтересовани групи - както НПО и публични администрации, така и местни общности, бизнеси и неформални групи, политици, медии, активни граждани и разследващи журналисти, борещи се за прозрачност и превенция на корупцията в случаи на противоречиви инвестиционни намерения по отношение на природните ресурси.
Достъпът до дигитализирания архив за защитените територии на АПБ е ценен ресурс за аргументирано гражданско застъпничество и устойчиво публично управление на биоразнообразието в България.
[Номинирай]
назад