Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

На територията на Община Троян се намират паметници от различни исторически периоди - археологически обекти, паметници от Възраждането, архитектурни паметници с висока художествена стойност от национално значение и множество етнографски паметници. Троянският край е бил активно огнище на стопански, културен и социален живот. Това културно-историческо наследство, въпреки многото усилия и средства, вложени от държавата, все още не е проучено достатъчно добре. Откриват се обекти и данни, които поразяват с богатството и новостта си и изискват систематично описание и популяризиране.
Практика

ДИОС гради своя план за действие върху разбирането, че самоцелното изучаване на отделните паметници едва ли има смисъл, ако познанието за това богатство остане в папките на учените, затворено в стерилната обстановка на музейното експониране. Един исторически и културен паметник има много по-голяма стойност когато продължава да живее и да служи на хората, носейки белезите на миналото.

В хода на работата в Община Троян са регистрирани и проучени археологически обекти и са проведени археологически разкопки под ръководството на ст.н.с. д-р Йордан Алексиев, директор на АИМ - Велико Търново и д-р Иван Христов. Успоредно с тях в различни селища на общината се провеждат етнографски проучвания под ръководството на ст.н.с. д-р Тошо Спиридонов, в които участват още доц. д-р Николай Колев от ВТУ и доц. д-р Васил Марков от ЮЗУ Неофит Рилски - Благоевград. Особено богати и до някъде неочаквани резултати дава експедицията в с. Голяма Желязна през 1999 г. Там за първи път са открити данни за обичаи и обреди, които имат паралели в Осетия, далечния Кавказ. Българските данни представляват липсващото продължение на данните от Кавказ. Събраната информация е в процес на обработване и ще бъде публикувана в България и в чужбина, като несъмнено ще предизвика интерес. Резултатите от тези проучвания не остават затворени за обществеността. Преди започването на самите експедиции се провеждат три пресконференции с местните медии, на които се дава информация за целите и задачите им. След завършването на всяка експедиция, обикновено през есента, се извършва и своеобразен отчет пред гражданството в Троян, на който се представят основните резултати и открития, направени по време на експедицията.

Резултатите са представени и на научната общност на две конференции, последната през ноември 1998 г., а докладите и съобщенията са публикувани в два сборника на Дружество ДИОС. Предстои организирането на трета конференция, вероятно в с. Голяма Желязна.

Проучванията и представянето на дейността се извършват с ползотворното съдействие на общинското ръководство. Особен принос за успеха имат Петко Петков, началник отдел Духовни дейности в общинска администрация и Елеонора Спасова от същия отдел, както и важната подкрепа на кмета на Община Троян Дилян Енкин. Дейностите получават и подкрепата на кметовете на с. Шипково, с. Лесидрен, с. Голяма Желязна, на секретаря на читалището в Голяма Желязна и на всички жители на селата и Троян, които помагат в работата.

Установено е, че работата на иконописеца Захарий Зограф в църквата на Троянския манастир се нуждае от сериозни грижи. Ето защо Дружество ДИОС има свои представители и в новосъздаденото Гражданско сдружение Помощ за Троянския манастир , което има вече едногодишна дейност и издаде своя първи бюлетин. Целта му е да търси възможности за набиране на средства и материали за консервацията и реставрацията на стенописите на Захари Зограф, които са в окаяно състояние.
Резултати

Създадена е богата база данни за Троянския край, въз основа на която:
- се изследва неговото културно-историческото наследство и история;
- се разработва практическо-приложна програма за опазване и въвеждане на това богатство в образователната, туристическата и културната дейност на общината и частните фирми, работещи на нейна територия;
- се създават богати възможности за работа на неправителствени организации.
Иноватор: Тошо Спиридонов
Дата на публикация: 15 май 2000
Номинации: 3
Тошо Спиридонов
Председател
София - 1309
П.К.16
Tel:(02) 29 32 617
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]