Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът в Плевен и София идва в отговор на нуждите от повишаване на осведомеността за болестта деменция и подобряване комуникацията между младите хора и дементните им близки. Непосредствена е нуждата от защита интересите на уязвимите дементни и даване на гласност на техните проблеми. И тъй като поради спецификата на болестта дементните губят способността си да вземат рационални решения, то проектът се стреми да предостави на младите хора у нас знания, умения и увереност да представляват своите дементни близки пред различните институции. Проектът цели младите да бъдат сензибилизирани, информирани и подготвени да посрещнат предизвикателствата на деменцията в семействата си, да се преборят с предразсъдъците и спонтанната агресия срещу непознатото, а така също и да бъдат създадени и приложени механизми за самопомощ и солидарност на младите с техните уязвими дементни близки.
Практика
В рамките на проекта 120 младежи бяха обучени как да общуват и да се отнасят към дементните си баба и дядо и насърчени да станат техния „глас", като се борят за защита на интересите им.

В рамките на дейностите по проекта бяха проведени 6 обучителни срещи, бе издадена книга "Когато паметта си отива", бе изработен 30-минутен документален филм по заснети от участниците в проекта кратки видеоклипове с участието на техните дементни близки. Създадена бе и младежка фейсбук група "Диалог на поколенията".

Партньор по проекта бе Гражданско сдружение „Алцхаймер България", което ще участва активно във всички дейности и ще предостави своите информационни ресурси, международни контакти и експерти. Резултатите от проекта ще бъдат обобщени в аналитичен доклад.

Резултати
Бяха създадени и приложени механизми за самопомощ и солидарност на младежите с техните уязвими дементни близки чрез обучение и насърчаване младите хора да станат „гласа“ на своите баба или дядо, като се борят за защита на интересите им пред институциите.

Предстои издаване на книга "Когато паметта си отива" на език, достъпен за младежката аудитория.

Проведени са обучения в 6 училища.

Създадена бе младежка фейсбук група; филм.

Проектът се осъществи в партньорство с гражданско сдружение “Алцхаймер България“.

http://amigo.ngobg.info/

Иноватор: ros
Дата на публикация: 11 септември 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]