Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Вълчи дол е малка община с висока безработица и бедност, особено изразени в ромската общност. Връзката образование-заетост-добър стандарт на живот е нарушена. Липсват добри примери за младите роми и мотивация за работа, а не за живот на социални помощи и в бедност.

Целта на проекта е да се подпомогнат ромите да решат сами проблема си и да излязат от порочния кръг на ниското образование, безработицата и бедността.

Специфична цел на проекта е подкрепа на учениците роми да придобият трудови умения и мотивация да започнат работа и да се разпространи работния навик като механизъм за самопомощ и солидарност.

Практика
Проектът "Шанс за успешно бъдеще" се финансира от Програма за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Реализира се от Сдружение "Академия за образователни иновации - Дълголетие" на територията на Община Вълчи дол, в периода април-август 2015 г.

Общата цел на проекта бе да осигури по-добра трудова реализация и по-добро качество на живот, чрез подготовка за пазара на труда на 15 ученици на възраст 15-18 г. от СОУ „Васил Левски“ гр. Вълчи дол, специалност “Малък и среден бизнес”.

Практиката се проведе в рамките на 1 месец, по 6 ч. на ден в структурите на Община Вълчи дол в града и селата. Участниците бяха 15 ученици от паралелка “Малък и среден бизнес от училищеСОУ „Васил Левски“. Бяха назначени наставници, които разясняваха и контролираха работния процес.

Задачите на стажантите бяха свързани с подпомагане на пряката работа на служителите: организиране и ползване на документация и бази данни, преводи, кореспонденция и други.

Проектаът се реализира в партньорство с общинска администрация Вълчи дол и СОУ „Васил Левски“, гр. Вълчи дол.

Стажантите преминаха еднодневно обучение преди започване на стажа на тема: "Професионално ориентиране, кариерно консултиране и предприемачество”.

В края на проекта бе проведена заключителна кръгла маса, на която бяха обобщени натрупаният опит, резултатите от проведения ученически стаж, преодолените предизвикателства и бе определен пътят за реализиране на следващи летни ученически стажове, на база на получените резултати.

Резултати
Резултат отреализацията на проекта е преодоляване на трудностите, които срещат младите хора при прехода от училище към заетост, което е предпоставка и шанс за едно по-успешна интеграция на трудовия пазар в България, промяна на нагласите на обществото към ромите и мотивиране на ромската общност за развитие, работа и успешно бъдеще.

http://www.obucheniedalgoletie.com/

Иноватор: ros
Дата на публикация: 11 септември 2015
Номинации: 4
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]