Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Едни от най-уязвимите групи в България са възрастните хора и лицата в риск от бедност. С напредване на възрастта лицата над 65 години стават по-малко продуктивни и с времето изискват повече грижи. Негативното възприятие към тях влияе и върху формирането на собствената им самооценка.
Практика
Проектът „Да разрешим проблемите си заедно“ представлява пилотно реализиране на идея за създаване на групи за самопомощ и солидарност, което ние смятаме за иновативно.

Такива групи бяха изградени в 3 пенсионерски клуба и 7 села в община Хасково.

В рамките на работата с групите е създадена възможност за застъпничество и публично представяне на важни проблеми, обмен на идеи, споделяне.

Участниците са подкрепени да бъдат солидарни с проблемите на останалите и да заемат активна позиция по проблеми в общността.

В края на проекта са включени над 250 човека в дейностите и техни предложения стават част от въпросите, по които се формулират политики на местно ниво.

С тези дейности се повишава и взаимодействието между уязвимите групи и фондацията като се създадат ключови партньорства.

Резултати
Най-важният резултат, който постигна нашия проект е създаването и функционирането на десет иновативни групи за самопомощ и солидарност. В групите взеха участие 280 възрастни хора и лицата в риск от бедност.

Обхванатите представители на уязвими групи, предимно от малки населени места, получиха възможност да представят публично своите проблеми и да предложат варианти за разрешаването им.

В рамките на проекта бяха проведени над 100 дискусии на различна тематика и бяха разрешени 26 идентифицирани проблеми. Местните институции и организации бяха ангажирани с разрешаването на тези проблеми и едновременно с това беше повишена чувствителността им към трудностите, които срещат възрастните хора и лицата в риск от бедност в ежедневието си.

Използваният в групите модел за дискутиране и решаване на проблеми е лесен и се усвоява бързо, което позволява той да продължи да се използва и след приключването на проекта, както и да бъде разпространен като добра практика.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 септември 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]