Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Ромската общност в страната населява териториално сегрегирани квартали, в които местните доставчици на услуги, частни и обществени, не изпълняват качествено задълженията си за доставка на услуги, като в по-голяма степен това се отнася до частните доставчици. Често те отказват достъп до услугата на основание адресна регистрация в ромски квартал, независимо от доказана нужда и право да се получи услуга. В някои от случаите се наблюдава и злоупотреба с лични данни на клиенти. Целта на настоящата инициатива е да организира Клубове на потребителите в населени места в Югозападна България, като осигури професионално обучение на членовете на клубовете, за да се превърнат в информирани потребители.
Практика
Програмата осигури информационни кампании, свързани с правата на потребителите по места и разпространи информационни материали, които достигнаха най-малко до 5000 потребители и релевантните доставчици.

Бяха създадени работни отношения между формираните клубове в София, Ихтиман, Самоков, Благоевград, Перник и Кюстендил и компаниите – доставчици на услуги, както и база данни за ползвателите на различни услуги.

В случаи на твърдения за нарушения на правата бяха бъдат инициирани искове пред съда или Комисията за защита от дискриминация/за защита на потребителите.

Бе създадето обединение на създадените клубове.

Резултати
Основен резултат от изпълнението на проекта е създаването на самоорганизирани структури - Клубове на потребителите на ромите от София, Ихтиман, Самоков, Благоевград, Перник и Кюстендил. Клубовете имат всички възможности да продължат да действат и след приключването на проектните дейности. Създадените работни взаимоотношения с компаниите – доставчици на услуги в целевите райони също имат шанс да се превърнат в постоянни практики.

Като успех отчитаме поставянето на начало на създаване на положителна съдебна практика в случаи на идентифициране на нарушени права на потребители. Основното въздействие на проекта върху целевите групи може да се определи като тяхната еманципация и създаване на възможности за самостоятелно вземане на решения.

http://www.equalopportunities.eu/bg/projects-and-programs/aktivni-grajdani-i-potrebiteli.html

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 септември 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]