Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Предизвикателството пред интеграцията на ромите е нарастващото анти-ромско говорене и нивата на дискриминация. Институционалната среда, свързана със защитата от дискриминация, е добре изградена, но може да бъде подобрена, чрез проактивни действия от страна на НПО.
Практика
Основните дейности, които включва проектът са:

1. Повишаване информираността за правата на гражданите, с акцент върху дискриминацията, основана на признак „етническа принадлежност”. В изпълнение на дейността се провеждат уъркшопи и Кръгли маси за предизвикване на обществен дебат върху националните политики за недискриминация, равни възможности и механизмите за защита.

2. Предоставяне на правна помощ и стратегическо водене на дела при случаи на нарушаване на основни права на гражданите чрез изграждане на Мобилна правна клиника, която да даде равен достъп до правосъдие на уязвимите групи от малките населени места в Русенска област.

3. Гражданско наблюдение на институции и организации чрез изграждане на Граждански ресурсен център за защита от дискриминация, който се явява граждански застъпник пред институции и организации за предприемане на съответните мерки за ограничаване на враждебното слово и нетолерантността към различните.

4. Изграждане на капацитет на фондация „Европейски център по медиация и арбитраж” чрез обучение на програмните координатори на „Център по медиация”, „Център за възстановителни практики” и „Център за обществена подкрепа”.

Продължителността на проекта е 12 месеца.

Основната целева група са лица от ромски произход, а индиректна са доброволци, ромски активисти, местна администрация, НПО и др.

Проектът се изпълнява в партньорство с Областна администрация Русе, което подпомага постигането на основната цел, като запълва липсата на местни инициативи за повишаване на информираността на гражданите относно правата им и докладване на специфични нарушения на правата на човека.

Същевременно с това се повишава капацитетът на администрацията и НПО за ефективно прилагане на принципа на партньорството като „основен елемент на добро управление и необходимо условие за постигане на „ефект на развитие” при ограничаване на проявите на нетърпимост към различните”.

Резултати
Основните резултати, които са постигнати с изпълнението на проекта са:
- повишаване на информираността на гражданите относно техните граждански права;
- предоставени консултации и защита на жертви на дискриминация от Мобилна правна клиника, обслужваща малките населени места в област Русе;
- регистрирани и докладвани нарушени граждански права от изградения Граждански ресурсен център за защита от дискриминация.
Иноватор: ros
Дата на публикация: 31 август 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]