Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Младото поколение демонстрира пасивно поведение и занижена социална култура, която обхваща знания за демокрацията и работата на институциите в съвременното общество, както и прилагането на механизмите и процедурите в една демократична общност.
Практика
В рамките на проекта се провеждат извънкласни и извънучилищни дейности, създаващи условия за личностно развитие на всеки участник, независимо от неговата етническа принадлежност, и за създаване на атмосфера на толерантност и разбирателство.

Изпълнението на проекта запълни пропуските, породени от образователната система, в знанията на 692 ученици от ГПЧЕ „Христо Ботев” гр. Кърджали за българската парламентарна система, взаимодействието на властите, същността на гражданското общество и механизмите, с които може всеки един от нас да влияе на случващото се в страната или в училището.

На територията на училището се проведе симулативен референдум, включващ всички етапи и процедури на действително проведен референдум.

С указ на директора на училището, неговата територия се превърна в суверенна държава, където с обявяването на референдум се определи типа република - парламентарна. Проведоха се реални симулации (вкл. изборни бюлетини, секции, протоколи и т.н.) на избори за евродепутати и управляваща партия. Паралелките от горните класове се разделиха на общини и политически формации, като учениците от всяка паралелка/община/партия подготвиха предизборна програма, на база на която се проведоха местни избори. Организира се и провеждане на балотаж, заради наличието на сходни резултати у няколко кандидати.

24 ученици, които печелят избори и състезания по проекта, посетиха Парламента, като участваха в негови заседания.

Резултати
Като резултат от проекта 700 ученици от ГПЧЕ „Христо Ботев” на възраст 14-18 години повишиха културата си на толерантност, разбраха смисъла на Всеобщата европейска харта за правата на човека, запознаха се с правната терминология, упражниха правото си на избор; докоснаха се на практика до българската парламентарна система.

Повече информация може да се намери на www.botev-kardzhali.com

Иноватор: ros
Дата на публикация: 31 август 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]