Идеята за създаване на лудотека е подпомагането на социализацията на деца в риск. Бенефициенти на проекта са 25 деца в неравностойно положение, като 10 от тях са от ромски произход. Бенефициентите по проекта имат следните проблеми: извършвали са противообществени прояви, нямат желание да посещават училище, извършват кражби.
Проектът е финансиран от Програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на ЕИП-2009-2014 г., като оператор на програмата за България е Институт „Отворено общество”. Стойността на проекта бе 10 000 лв., като съфинансирането от страна на Община Асеновград беше в размер на 1000 лв.
Лудотеката не е част от образователната система, но за целите на проекта ще бъде създадена образователна програма, чрез която децата ще се запознаят с междукултурното разбирателство, обучение в дух на толерантност, основните права и задължения като граждани на България и ЕС.
Специфична цел на проекта е създаване на възможности за участие в социокултурни мероприятия и прояви, които да спомагат за подобряване на уменията за адаптиране към различна среда, на деца, извършили противообществени прояви.
Чрез реализацията на проекта де постига опознаване и опазване етнокултурната специфика, чрез разширяване на знанията за бита, празничните традиции на етносите в страната.
Община Асеновград е партньор по проекта. Създаденото партньорство е необходимо, защото общинската администрация е работила е по множество проекти през последните години, също така разполага с финансов ресурс за 10 процента съфинансиране на проекта.
Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните - Асеновград, която е орган към Община Асеновград, работи с деца, които са извършили престъпления или противообществени прояви и по този начин бе полезна за реализацията на проекта.
Първата инициатива по проекта бе провеждането на семинар по етнология „Игри от миналото” на тема „Детски игри, забавления и танци на различните етноси и култури”.
По-късно децата взеха дейно участие в конкурса за рисунка „Весели муцунки”, като всички творби бяха на тема "Какви са моите права?"
Експертът Васко Караджов презентира пред малчуганите „Дом на моите предци” - разговор под чинара на село Червен за културно-историческо наследство.
В края на проекта бе реализиран пищен карнавал на любимите приказни герои от цял свят. Преобразени в специално изработени за празника костюми, децата изпъстриха село Червен и се забавляваха искрено под звуците на музика от Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и др.
Чрез реализацията на проекта децата опознаха етнокултурната специфика и разшириха знанията им за бита и празничните традиции на етносите в страната. С помощта на изкуството и танците се стимулира желанието им за образование и усъвършенстване на творческите им заложби.
[Номинирай]
назад