Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Крайната желана промяна, която проектът цели да постигне, е по-голяма чувствителност към проблемите на малцинствата, насърчаване на толерантността към различията и зачитането на човешките права. Това се постига чрез по-активно представяне и говорене по проблемите, преживявани от различните малцинствени групи в страната, по националния ефир на Дарик радио.
Практика
Първият модул на проекта предвижда излъчване на 52 антидискриминационни предавания по Дарик радио. Те са с продължителност 50 минути, излъчват се на живо, веднъж седмично, в рамките на програма „Кой говори“. Предаванията насърчават толерантността към различията и зачитането на човешките права.

Те поставят проблеми като дискриминирането на етническите малцинства, расизъм, хомофобия, погазването на правата на децата в институции, правата на жените, ксенофобия, антисемитизъм.

Вторият модул на проекта предвижда провеждане на четиримесечни журналистически стажове за роми. Стажантите са обучавани за радиожурналисти и по-специално за репортери и редактори. Стажовете са водени от репортери, водещи и редактори в Дарик радио. Те включват теоретическа и практическа подготовка, като акцентът е върху практиката. Целта е стажантите да овладеят журналистически умения до степен, че да могат да продължат в професията.

Резултати
Като най-важен резултат отчитаме повишената информираност на аудиторията (45 излъчени радиопредавания) на Дарик радио и Дарик нюз по отношение на човешките права. Чрез поредицата „Дай ми правото” (http://radio.dariknews.bg/?page=show&id=154&type=audio) тя бе информирана за законите, които ги бранят, за порочните практики, които ги отнемат, за ангажимента на институциите и обществото по отношение на защитата и спазването на правата, за усилията на правозащитните организации, за състоянието на човешките права у нас в съпоставка с по-развитите демокрации. Освен да информира, вярваме че поредицата е допринесла и за постепенното формиране на толерантно отношение към различията.

Друг трудноизмерим, но наличен ефект, е дадената подкрепа на слушатели/читатели, които са потърпевши от дискириминационно отношение. Безусловната защита на техните права в националния ефир на популярни медии като Дарик радио и Дарик нюз неминуемо им е вдъхнала самочувствие и кураж в отстояване на отнетите им права.

Считаме, че проведените радиостажове с 5 ромски младежи, е дейност с пряк ефект върху развитието на стажантите. Двама от тях получиха възможност да работят като нещатни репортери в Дарик радио след приключване на стажа им. За останалите стажанти пък стажът означаваше нови знания, запознаване с журналистическата професия отвътре, общуване с хора и идеи, до които не бяха имали достъп до тогава, нов социален опит и повишено самочувствие.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 25 август 2015
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]