Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът „Да чуем гласа на болните с деменция. Техният глас е важен” е за признаване правата на болните с деменция и техните семейства. Нашият досегашен опит показа, че в България болните с деменция и семействата им са обект на институциализирани дискриминационни практики.

Основната цел на проекта е: Насърчаване на демократичните ценности, включително защита правата на човека. Ще постигнем това като: 1) повишим информираността за правата на гражданите (включително правата на европейските граждани) и 2) създадем нови и разширим контактите с всички заинтересовани страни на местно ниво. Очакваме като резултати: повишена информираност за проблема; подобрено знание за правата на пациентите с деменция и за това как да реализират правата си; подобрена координация между различите общински структури и между здравната и социалната система; създадени групи от доброволци за помощ и взаимопомощ при споделяне на личен опит с други в същата ситуация. Целевата група на проекта е вземащите решения на всички нива и хората с влошено психично здраве – болни с деменция и техните близки.

Практика
От досегашната работа на организацията на преден план излезе проблемът с нарушаване на човешките права на старите хора с болест на Алцхаймер или друга форма на деменция и техните семейства. Семействата с болен от Алцхаймер или друга форма на деменция, и възрастните хора в риск (над 65) са изключени от социалния живот като цяло. С изпълнението на проекта, чрез организираните Кръгли маси и Отворени врати в 6-те района за планиране, се повиши информираността за правата на гражданите (включително правата на европейските граждани) като здравно осигурени пациенти на присъствалите на срещите, както и на техните близки – общо 175 участници. Показаха се и се дискутираха добрите практики в Европейските страни. Самите засегнати от болестта, близки на болните, разказваха личните си истории пред присъстващите кметове и директори на социални служби в общините, където се организираха Кръглите маси. Проектът завърши с изработването на доклад върху националните политики и практики в България, със заглавие „Осигуряване на адекватни здравни и социални услуги на хората с деменция - препятствия и възможности“, който беше разпространен до всички заинтересовани институции.
Резултати
С изпълнението на проекта, чрез организираните Кръгли маси и Отворени врати в 6-те района за планиране, се повиши информираността за правата на гражданите (включително правата на европейските граждани) като здравно осигурени пациенти на присъствалите на срещите, както и на техните близки – общо 175 участници.

Повече информация за проекта, както и докладът, могат да бъдат намерени на http://alzheimer-bg.org/

Иноватор: ros
Дата на публикация: 25 август 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]