-
Да стимулира устойчивото развитие на Баничан чрез ефективно използване на богатото културно наследство, съхранена природа и човешки ресурс.
-
Да насърчи развитие на местен капацитет за създаване на еко и културни продукти и промоция на селото като атрактивно място за алтернативен и културен туризъм.
-
Да се установят и поддържат трайни и ефективни партньорства със сходни местни и международни организации.
-
Подготовка и набиране информация за занаята.
-
Обработка на материалите за изработване на плетивата.
-
Овладяване на различни техники за плетене – на пет куки, за кит и ресни и др.
-
Провеждане на промоционни събития:
- Издаване на цветни книжки и мозайки/ пъзели с всички видове баничански чорапи и изделия с различни мотиви от плетивата;
- Изложба “Красота сътворена с душа”;
- Детски събор на народното творчество “Звездичките” с участие и на деца с увреждания;
- Конкурс за най-малки ученици “От сандъка на баба”;
- Конкурс за “Най-, най-", в който експонатите трябва да притежават уникална черта, с цел откриване на най-старите и характерни предмети използвани в занаята.
Героите в тази приказка са съвременници от четири поколения. Занимават се с издирване, съхраняване на народните традиции и активно развиване на художествено-творческа и природолюбителска дейност, като най-активни са децата и младежите. Със силно чувство за принадлежност и неподправено желание да опознаят своя корен, носители и хранители на паметта на региона, създават и носят в себе си съвременни културни ценности. В тази приказка-проект разбират, че историята за миналото или тази за бъдещето се пише в настоящето. "Затова ви разказваме за пъстрото кълбо, събрано в многоцветни шарки от традиции, митове, ритуали, обреди, специфични езици, социални практики и житейски бит. Със своята дълга нишка то преплита няколко поколения, създава, съхранява и показва уникална колекция от девет автентични образци на баничански чорапи и живи практики от една малко селце. Познанието на традициите ни дава код да разбираме по-добре другите, но и самите себе си. Затова „Чувам и забравям, виждам и запомням, правя и разбирам” – тази древна поговорка добре илюстрира идеята за социално младежко включване."
Иницииран като граждански проект и опредметен като иновативен ресурс за регионалния автентичен фолклор, в рамките на Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване, проектът получава покана за визуална презентация на официалното откриване на международната година на младежта (12.08.2010 г. в София). На фона на голямата концентрация от значими праисторически, тракийски, антични, късноантични и средновековни обекти на КИН, около малкото населено място с 650 жители, този на вид скромен, но уникален по съдържание и влияние сред местната общност проект, обединява селото, заинтригува региона, прочува се в областта и информационно пропътува до институционален Брюксел.
- Възстановяване, съхраняване и предаване на идните поколения на местен занаят чрез традиционен и иновативен подход, както и засилване интереса на младите към автентичния фолклор.
- Стимулиране устойчиво развитие на Баничан, чрез ефективно използване на богатото културно наследство, съхранена природа и човешки ресурс.
- Насърчаване развитието на местен капацитет за създаване на еко и културни продукти и промоция на селото като атрактивно място за алтернативен и културен туризъм.
- Укрепване на връзките между различни сектори и заинтерсовани страни в района като земеделие, образование, бизнес, транспорт и др. за целенасочени дейности и работа в посока развитие на туризма в селото.
- Обучение на млади момичета и жени на старинната техника за везане на пищюмали (престилки).
- Обучение на представителите от местна власт, читалище, бизнес, местни производители и др. заинтересовани страни.
- Организиране на литературен конкурс за тийнейджери „Моята вълнена приказка без край” и кулинарен конкурс „Вкусът на празника – наречен, обречен и вечен”.
- Разработване и визуализация на интерактивен продукт за пищюмалите и качването им в сайта на читалището.
- Разработване и отпечатване на промоционни материали за представянето на Баничан като интригуваща културна дестинация.
- Заключително събитие за представяне на резултатите от проекта.
- Обучени 10 млади момичета и жени да бродират (везат).
- Обучени 20 представители от заинтерсовани страни в разработване на туристически услуги, иновации и креативност.
- Отпечатани информационни дипляни за проекта.
- Дигитализиране на 14-те модела пищюмали и качването им сайта на читалището. Иновативен нов продукт, за достъп на по-широк кръг потребители от всички краища на света.
- 1 игра с културно-образователен характер. Иновативен нов продукт за младите.
- Изработени общо 50 броя сувенири с мотиви от престилките.
- Събрани 14 приказки-истории.
- Събрани 20 старинни рецепти на празнични ястия.
- Запазени старинни образци като ценност за поколенията. Осигурена възможност де се разбере колкото се може повече за селото, но и за региона.
- Засилен интерес към съхраняване на занаята с цел усвояване на знания и умения, които младите да прилагат в ежедневието си като здравословно и естетично.
- Предизвикан интерес към изкуството. Чрез усвояване на занаята се предоставя възможност за допълнителен доход, развване на предприемачески умения и да почерпване на нови идеи.
- Анализ на капацитета и потенциала за развитие на туризма в селото, като богата мозайка от автентичност и подходящ механизъм за изпълнение на проекта.
Приходите от продажбите на албум-каталога и изработените сувенири ще се ползват в подкрепа следващи дейностите на читалището за запазване и популяризиране на културно историческото наследство на с.Баничан.
След националната награда на платформа „АГОРА”- плакет и отличие, НЧ „Изгрев-1930” - с. Баничан за втори път тази година получи заслужено специална национална награда - плакет и отличие „Про Култура” 2015. Церемония по тържественото награждаване се състоя в х-л „Шератон”- София. Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) съвместно с Граждански институт и под патронажа на Министерството на младежта и спорта за втори път връчват годишните награди „Про Култура” 2015 за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура в различни категории. При обсъждането на номинацията са взети предвид:
- начина, по който инициативите или дейностите допринасят до разширяване на достъпа на младите хора да култура;
- инициативите и цялостната дейност на НЧ „Изгрев-1930” насърчава творческата активност на младите хора;
- постигането чрез култура на конкретни резултати за развитието и реализацията на младите хора с различен социален статус;
- приноса за развитие на партньорства между творческия сектор и младите хора;
- въздействието на дейностите;
- устойчивостта на дейностите;
- новаторството и вдъхновението на инициативите;
Иновативните подходи в реализирането на нашите проекти „Плетените чорапи на Баничан, вълшебство от красота и изкуство”, финансиран от НФК, и „Цветни приказки без край върху везаните пищюмали на Баничан”, финансиран от ФРГИ, получиха покана от БАРОК и Граждански институт за презентация на III-та Национална конференция по случай 12 август 2015, обявен от ООН за Международен ден на младежта. Присъстващите в залата представители на министерства, експерти на държавни и общински, културни и образователни институции, граждански организации, медии и др. бяха впечатлени от QR-кода на Баничан. Наградата ни бе връчена от г-н Тодор Чобанов, зам.-кмет на София.
[Номинирай]
назад