Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Проект Да повярваме отново в себе си
Сдружение Партньори за бъдещето
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Сдружение Партньори за бъдещето Бургас е регистрирано през 1995 г., дейността му е насочена към изграждане на практически социални нагласи и умения в жизнено важни сфери на гражданското общество, към подпомагане израстването и развитието на гражданите и особено на младите хора в новите социално-икономически условия.

Идеята за проекта възниква поради голямата безработица сред жените в Бургаска община. Към 30.04.1998 г. тя е 62,4% от общо регистрираните безработни. Намирането на работа е трудно за жените, които отглеждат и възпитават децата, а най-трудно е за самотните майки, които трябва финансово да обезпечават семейството.
Практика

Целите на проекта са реализирани чрез:

- Пет обучителни семинара;
1. Как да намалим безпокойството и да се справяме със стреса?
2. Моите силни страни и решенията, които вземам.
3. Конфликтите в ежедневието как да ги решаваме по-ефективно?
4. Личностни умения за ефективно водене на преговори.
5. Терапия на успеха.

Семинарите се провеждат в продължение на пет последователни месеца от октомври 1997 г. до февруари 1998 г. в гр. Бургас и с. Равда. В тях вземат участие над 50 безработни жени на възраст от 23 до 50 години, регистрирани в Бюрото по труда в гр. Бургас. Участието е безплатно, разходите за кафе и обяд се поемат от финансиращата организация. Залага се на диалога, на стремежа да се изяви личният, конкретен опит на всеки участник. Създава се атмосфера на доброжелателство, съпричастност, възможност за приятелски отношения.

- Индивидуални консултации със социален работник и борсов посредник за оказване на помощ и подкрепа при решаване на лични проблеми на жените;
Тези консултации се осъществяват в рамките на програмата към проекта От социални грижи към заетост . Набляга се на обмена на информация между безработен, трудов посредник и социален работник.

- Материално подпомагане на жени без работа, изпитващи финансови затруднения;

- Кръгла маса с участие на работодатели, специалисти от Бюрото по труда и НСО, занимаващи се с проблеми на жените, която обсъжда безработицата сред тях и възможностите за намиране на работа;

- Издаване на брошура Очи в очи с проблема , която информира за целите на проекта; услугите, които предлага Бюрото по труда; начините за регистриране и задълженията към Бюрото по труда; терапия на стреса; съвети за решаване на конфликти; правила за водене на преговори и мнения на участници в проекта.

При всяка среща по време на проекта жените получават актуална информация за свободните работни места в града от Бюрото по труда и всестранна подкрепа при явяване на конкурси и започване на работа. Участничките, усъвършенствали уменията си за общуване и придобили знания за конкурентноспособност, са с висше (70%) и средно образование.
Резултати

- 40% от жените - участнички в проекта започват работа, като 10% от заетите работят по специалността си;
- 10% от безработните жени са се включили в курсове за преквалификация като използват услугите на Бюрото по труда;
- в резултат на съвместната дейност се създава устойчива мрежа от контакти и трайни междуличностни взаимоотношения жените взаимно се информират за обявените нови работни места, споделят своите успехи и неуспехи от срещи с работодатели;
- използване на скритите психологически и интелектуални възможности у всяка една от участничките за справяне с безработицата.
Иноватор: Радомир Узунов <br> Марияна Кабова
Дата на публикация: 12 май 2000
Номинации: 3
Радомир Узунов <br> Марияна Кабова

Бургас - 8000
ул. Антим I 10
Tel:(056) 840 208
Fax:(056) 840 208

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]