Мащабен проект за ограничаване броя на скитащите животни под наслов „Ако се грижиш за мен, няма да съм на улицата“ проведоха от „Сдружение за развитие на туризма в региона на Тутракан“. В продължение на осем месеца координаторите на проекта, в партньорство с Община Тутракан, Общинска ветеринарна служба към БАБХ и Сдружение на рибарите „Св. Никола“, подробно разясняваха на гражданите на общината причините за наличие на безстопанствени кучета и котки, ползите от кастрацията, както и законовите изисквания за притежание на домашен любимец.
Благодарение на широката информационна кампания и проведени срещи с жители на 10 населени места, вече се наблюдава завишен интерес към регистрация, обезпаразитяване и кастриране на домашни кучета и котки. Темата на проекта възбуди вниманието и намери изключително положителен отклик и от страна на децата на три училища в община Тутракан, в които бяха изнесени поредица от лекции. Близо 500 ученици се запознаха с причините за проблема, опасностите, които уличните животни носят, как да опазим себе си и любимците си от болести и зарази, какво е кастрация и как тя допринася за ограничаване на популацията на бездомните животни.
Особен интерес у децата предизвика посещението на Общинския приют за бездомни животни в Русе, където получиха допълнителна информация и нагледна представа за същността на проблема и отговорността на цялото общество за ефективното му решаване. Не на последно място учениците се запознаха и с възможностите за осиновяване на животно от приюта, а също и с реални примери как да се отнасят правилно и с грижа не само към домашните си любимци, но и с уличните животни.Проектът „Ако се грижиш за мен, няма да съм на улицата“ е още един от получилите финансиране по програмата „Градски предизвикателства”. Той ни показва отново, че подобряването на средата, в която живеем, минава не само през отговорното поведение и целенасочени усилия на всеки един от нас, но и през хуманното и загрижено отношение към всички обитатели на планетата.
Проект „Ако се грижиш за мен, няма да съм на улицата“, който успешно приключи през 2014-а година, продължава да намира партньори и бележи устойчивост на постигнатите резултати. Целта на проекта беше да се ограничи броят на бездомните и скитащи животни в общината, като се запознае обществеността с причините за възникване и възможностите за хуманно решаване на проблема.Показателно за успеха на изпълнения проект са множеството покани от различни общини и сключените с тях договори за услуги в областта на ограничаването на броя на безстопанствените кучета, като в началото на тази година е започнало и подновяване на тези споразумения. Също така, благодарение на проведените информационни кампании, все повече хора търсят съдействието на сдружението за кастриране, осиновяване и помощ на пострадали животни, като през изминалата година е бил намерен дом на над 40 кучета и около 10 котки.
Екипът на Сдружение за развитие на туризма в региона на Тутракан възнамерява да продължи да провежда разяснителни кампании в района, тъй като все още се сблъсква с незнание от страна както на обществото, така и на институциите по отношение на действащата нормативна уредба и произтичащите от нея права и задължения на граждани и органи. Стартирана е и дарителска кампания за набиране на средства за закупуване на мобилна клиника, с която да се поеме обслужването на по-голям брой общини и да се повиши ефективността на работата. Дейността на сдружението може да следите на тяхната фейсбук страница.[Номинирай]
назад