Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Социалните предприятия са феномен, който набира скорост в България по примера на европейските държави, където активно се прилагат бизнес методите за решаване на социалните проблеми, и в момента над 10 милиона души от Обединена Европа са заети в сферата на социалното предприемачество. Община Велико Търново е пионер в създаването на Социално предприятие за защитена заетост на лица с интелектуални увреждания, потребители на социални услуги в Специализирани институции и Защитени жилища на територията на страната.

От началото на март 2010 г. Община Велико Търново изпълнява проект „Работилница на мечтите – шанс за защитена заетост и социално включване в общността”, финансиран със средства от Европейския социален фонд и държавния бюджет по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Партньор по проекта е сдружение „Център за социални инициативи” – Велико Търново, а продължителността на проекта е 14 месеца.

Основна цел на проекта е създаване и развитие на социално предприятие „Работилница на мечтите”, което да предоставя възможности за защитена заетост на лица, напускащи специализирани институции, както и трудова реализация на хора с трайни увреждания на територията на Община Велико Търново, като иновативна форма на социална услуга за създаване на подкрепяща среда за активно социално включване.

Община Велико Търново е една от малкото български общини с висока концентрация на специализирани институции и алтернативни услуги за хора с интелектуални увреждания. На територията функционират три специализирани институции за възрастни хора с умственна изостаналост, четири защитени жилища с общ капацитет за 34 човека в град Дебелец, село Церова кория и село Пчелище. В същото време дългогодишната институционализация е довела до трайна загуба на социални умения, липса на мотивация и трудови навици, което в крайна сметка води до социална изолация. Тези комплексни фактори са причина за ниското качество на живот на лицата с умствени затруднения, липсата на възможности за трудова заетост и социално включване.

Практика

В рамките на проекта със средства от Оперативна программа «Развитие на човешките ресурси» е изградено социално предприятие за защитена заетост, което включва :  

-          Създадено, оборудвано и обособено Социално предприятие, в структурата на което се включват четири защитени работилници, където са създадени 16 защитени работни места за лица с интелектуални увреждания.

Първата работилица е разположена в с. Церова кория и е специализирана в производство на керамични сувенири. Втората работилница е в Дома за хора с умственна изостаналост в с. Пчелище, където се произвеждат сувенири от кожа. Третата работилница е профилирана в производство на изделия от плетиво и текстил. Разположена е в защитеното жилище в гр. Дебелец, а четвъртата е в Дома за възрастни хора “Венета Ботева” - Велико Търново, където се изработват сувенирни пана и картички, чрез използване на т. нар. графика с конец, тениски с щампа и др.

Към Социалното предприятие функционират още База за окомплектоване, опаковане и етикиране на продуктите – осигуряваща ангажираност на 3 лица с увреждания и звено за управление и маркетинг на продуктите на социалното предприятие – това е офисът за управление и оперативен мениджмънт на социалното предприятие, в което е ангажирано едно лице.

Продуктите, които се произвеждат в Социално предприятие „Работилница на мечтите”, се характеризират със своята уникалност и ръчна изработка, обвързани са с традиционни символи на културно-историческото наследство на старата българска столица, и имат за цел да съхранят спомена от посещението на региона.  

-          Друг важен резултат от проекта е развитието на нови професионални умения и трудови навици за защитена заетост на лица с умствена изостаналост, като 80 лица от социалните институции в Община Велико Търново в момента се обучават в следните курсове: Приложно изкуство, курс по керамика, изработка на сувенири от кожа, курс „Плетиво и текстил”. Освен чисто професионалните курсове, хората с умствена изостаналост участват и в мотивационнни тренинги за повишаване на мотивацията за защитена заетост.  

-          От началото на м. септември 2010 г. в процес на внедряване в производството са първите модели сувенири, които се произвеждат в защитените работилници, и съвсем скоро всички жители и гости на града, ще могат да се докоснат до продуктите на социалното предприятие чрез специално организирани промоции на ключови места в  .Jграда с маркетингово послание „Ти сбъдваш една мечта".

 

Социалното предприятие предлага следните видове продукти:  

-          Масови сувенири – ключодържатели, магнити за хладилник, поставки за бележки/визитки, декоративни пана, гривни, тениски, текстилни чанти;  

-          Тематични сувенири – свързани с определени празници (например Свети Валентин, Великден, Коледа, Първа пролет);  

-          Официални подаръци – декоративни пана, свещници, кърпички и пана с герба на град Велико Търново.

Резултати

Социалният ефект на предприятието намира израз в създаването на защитени работни места за лица с умствена изостаналост, които никога не са работили, както и осигуряване на средства за допълнителни трудотерапевтични програми в Защитените жилища на територията на община Велико Търново.

За контакти:

Община Велико Търново

Нина Русева – Ръководител проект

Тел: 0885 700 7130885 700 713

E-mail: [email protected]

www.sbudvam.bg

Иноватор: ros
Дата на публикация: 17 февруари 2015
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]