Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Целта на проекта беше да се развие услугата „Ранна интервенция” за деца с увреждане на територията на България. Услугата е определена като предоставяне на помощ на семействата на бебета и малки деца от членове на неформални и социални мрежи за подкрепа, които влияят пряко и косвено върху функционирането на майката, семейството и детето.

Целева група бяха местните общности, представлявани от 12 неправителствени организации, работещи с деца с увреждане в цялата страна, които да развият услугата ранна интервенция.

Практика
Работата по проекта беше насочена към развитието на услугата "Ранна интервенция" от 12 неправителствени организации на територията на страната чрез поредица от теоретични и практични обучения, експертна помощ и популяризиране на услугата. Обучените консултанти по ранна интервенция помагат на семействата да разберат увреждането и сами да могат да развиват положителни интервенции за своите деца.

Дейностите включваха и организирането на мобилен екип от специалисти, който подпомага работата на консултанта с оценка и подкрепящи услуги за семействата с деца в риск/ с увреждане.

В рамките на проекта общо 26 представители на 12 НПО преминаха обучения, сформираха екипи, разработиха проектни идеи и започнаха да прилагат услугата в своите общини.

Преки ползватели са деца с увреждане на възраст от 0 до 6 год., техните родители и разширени семейства - общо 82 от 10 общини).

Резултати
Нашите изводи са, че ранната интервенция има характер на услуга в общността, целяща подкрепа на семействата в отглеждането на детето им с увреждане или проблеми в развитието. Във Варна, както и останалите общини, където 12-те НПО развиват тази услуга, тя успява да създаде по-стабилна емоционална връзка между дете и семейство и по-добро разбиране от страна на родителите за състоянието на детето и начините за стимулиране на неговото развитие. По този начин ранната интервенция предотвратява изоставянето на деца с увреждане, тя развива родителския капацитет и подпомага развитието и обучението на детето в ранна възраст. Това дава шанс на децата да се справят по-успешно, когато тръгнат на училище и да бъдат социално включени. Семейно-ориентираният модел на Ранна интервенция създава увереност у семействата, че могат да отглеждат своите деца с увреждане и така намаляват тяхната зависимост от институционална грижа. Тя е алтернатива на институционализацията, като осигурява подкрепа на семейството и намалява риска от изоставянето на деца.

Фондация „Карин дом” работи в насока Ранната интервенция да стане призната и финансирана от държавата услуга и продължава дейностите, като търси подкрепа от досегашните си донори.

Фондация „Карин дом”
Веселина Василева
М-ст „Свети Никола”, п.к.104
Варна 9010
Тел. 052 302 517, моб. 0878 138 216, факс 052 302 516
[email protected],
[email protected]
www.karindom.org

Иноватор: ros
Дата на публикация: 21 януари 2014
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]