Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В България младите хора все повече се отдалечават от своите корени. Те губят връзка със селото и природата. Много от тях нямат роднини на село, които да ги запознаят с основните дейности в областта на земеделието и животновъдството. Наблюдава се тенденция на отдалечаване от традициите и обичаите, които нашият народ има. Родителите на младежите също отиват в селата само на „селски туризъм”, „спа туризъм”, „ски туризъм” и т.н. Селата се превръщат в модерна екзотика, в която постепенно се губи автентичният дух, а традициите и обичаите на нашите баби и дядовци ще останат описани само в учебниците или ще продължат да съществуват в някакъв  нов „модерен вариант”. А това, казано в духа на фейсбук, „вече не ни харесва”.

Селата от ден на ден се обезлюдяват все повече, биват заличени от картата на България. Една от последните статистики сочи, че за пръв път от много години насам броят на населението в селските райони е паднал под два милиона души. Трябва ли да разчитаме само на богати чуждестранни пенсионери да поддържат живота в тези села, а и с какво те допринасят за запазването на българщината там? Селото съхранява обичаите, които трябва да опознаем, то е богатство от знания, но и богатство на духа. Последният ни шанс да го осъзнаем си отива и ние сме длъжни да го оценим и запазим.

Проектът „Приеми ме на село” е свързан със селото и възрастните хора. Предлагаме, подобно на идеята за приемни родители, да се реализира идеята за приемни баба и дядо - възрастни хора от селата доброволно приемат млади хора („приемни” внучета), които да живеят известно време при тях, да им помагат в ежедневните грижи в домакинството, за животните, за зеленчуковите и овощни градини, за приготвяне на зимнина и т.н. По този начин те ще придобият познания и опит относно нашите традиции, бит и култура. „Приеми ме на село” по своята същност представлява обмяна на знания, труд, ценности и опит. Но проектът носи и други ползи - насърчаване комуникацията между поколенията, съхраняване на българските традиции, възпитание в труд и уважение към труда.

Практика

Какви цели си поставяме?

-          Привличане на повече млади хора към целите и идеите на доброволчеството

-          Обмяна на опит, традиции и ценности между поколенията

-          Проектът да спомогне за насърчаване на общуването, подпомагане опознаването между поколенията и стимулиране на толерантност, разбирателство, взаимодействие и диалог между тях. Ще проверим дали възрастни и младежи мога да говорят на „един език”.

-          Съхраняване на традициите, ценностите и обичаите, характерни за българското село
„Приемните внучета” имат за задача да записват традиционни рецепти, интересни обичаи и традиции, които вече са позабравени, истории от миналото и спомени за живота на възрастните хора.

-          Възпитание на младите хора в труд и уважение към труда
Младежите ще се включват доброволно във всекидневните домашни дейности – готвене, чистене, приготвяне на зимнина, работа в градината и на полето, грижи за животните.

-          Създаване на възможност за алтернативни дейности на младите хора и оползотворяване на свободното им време

-          Създаване на модел на „Приемно село” в България
Чрез реализацията на проекта ще имаме първото „Приемно село” в България. Чрез филмово документиране на дейностите, включени в проект „Приеми ме на село”, целим популяризиране на идеята за „приемни” баба и дядо и създаване на мрежа от „Приемни села” в цялата страна. След реализирането на проекта, ще има разработен и апробиран модел за постепенното запознаване и приобщаване на младите хора към бита, обичаите и живота в селото. Този модел може да бъде продължен и разширен, като повече младежи имат възможност да се включат в този вид „социален експеримент”.

-          Заостряне на общественото внимание към демографските проблеми, свързани с обезлюдяване на селските райони;

 

Кои са участниците?

Целевите групи по проекта са основно две:

1.       Дванадесет младежи - доброволци на възраст 16-29 г. – „Приемни внучета”.

Те имат интереси, свързани с живота на село – земеделие, животновъдство; да се интересуват от традициите и обичаите, които се съхраняват в българското село; имат желание да помагат в домакинствата на своите „приемни баба и дядо”; да се включат активно в целия живот на селото и да помагат не само на своите „баби и дядовци”, а и на всички, които имат нужда от подкрепа; се ангажират със записване на традиционни готварски рецепти, традиции, обичаи на селото, в което живеят; документират всичко, което са научили, видяли и в което са се включили.

2.       Възрастни жители на с. Новаковци, общ. Габрово. – „Приемни баба и дядо”.

Те приемат в своите къщи един или двама младежи - според възможностите си. Ангажират се с осигуряването на място за спане и с храненето на своите „приемни внучета” в рамките на 5 дни. Същевременно възрастните хора трябва да им покажат и да ги включат активно в ежедневните свои дейности – гледане на животни, приготвяне на зимнина, работа в градината или на полето, готвене и други.

 

Дейности, които предвиждаме да се реализират:

1.       Организиране на начална пресконференция с медии, на която се обявяват дейностите и целите на проект „Приеми ме на село”, представят участници, парньори, спонсори. Пресконференцията се провежда в сградата на Община Габрово.

2.       Изработване на информационни и рекламни материали за популяризиране на проекта и за визуална идентификация на участниците в него:

-          За доброволците – изработване на 15 бр. тениски с името на проекта и надпис „внуче назаем”;

-          За възрастните хора от с. Новаковци – 30 бр. тениски с името на проекта и надписи „баба назаем” и „дядо назаем”;

-          30 броя кърпи за глава за участниците в проекта - с името на проекта;

3.       Набиране и подготовка на участниците в проект „Приеми ме на село”;

4.       Провеждане на еднодневно обучение на младежите – доброволци, целящо развиване на уменията им за работа в екип, подобряване на комуникационните им умения, толерантност между поколенията. Те се обучават и как да планират и реализират младежки инициативи. Изготвена примерна програма за престоя им в с. Новаковци – какви могат да бъдат общите дейности, с които те могат да се включат в живота на селото, на какво те самите могат да научат своите "приемни баба и дядо" и т.н. Уточнени конкретните ангажименти за всеки един участник в проекта – събиране на интересни материали, свързани с бита, обичаите и традициите на българското село, водене на записки за случващото се по време на престоя им, проучване на интересни семейни истории от жителите на селото, записване на традиционни рецепти и т.н.

5.       Провеждане на опознавателна среща между младежите – "приемни внучета" и "приемните баба и дядо". Срещата се провежда в Читалището на с. Новаковци. След представянето на "приемните внучета" и "приемните баба и дядо", определя се кои младежи в кой дом ще бъдат настанени. Уточняват се по-специфични изисквания относно храната, мястото на спане и т.н. Планират се съвместните дейности на младежи и възрастни, които ще се провеждат всяка вечер – в Читалището или на открито.

6.       Подписване на Споразумение за сътрудничество между Кмета на Община Габрово и Кметския наместник на с. Новаковци, в което са описани конкретните ангажименти на всяка от страните.

„Приемните баба и дядо” от с. Новаковци се ангажират:

-          да осигурят храна и подслон на едно или две „приемни внучета” за срок от пет дена;

-          да покажат на „внучетата” си колкото е възможно повече неща от техния бит и ежедневни задължения в домакинството;

-          да разкажат на „внучетата” си за обичаите в тяхното село и техните семейства, да разкажат интересни истории от живота си или от живота на техните предци.

 

Членовете на Народно читалище "Просвета – 1931 г." -  с. Новаковци се ангажират:

-          да направят възстановки на традиции и обичаи, празнувани в селото;

-          да се включат в съвместни дейности с младежите-доброволци;

 

“Приемните внучета” се ангажират:

-          да помагат в домакинството на „приемните баба и дядо” с всичко, което е по техните възможности;

-          да научат колкото се може повече интересни факти за историята на „приемното село”, за „приемните си баба и дядо”, за традициите и обичаите в семейството и селото, да запишат интересни факти, традиционни рецепти както от „кухнята на баба”, така и от „избата на дядо”;

-          да помагат и на други баби и дядовци, ако имат такава възможност, както и да извършват полезни за цялото село дейности – в сътрудничество с кметския наместник;

-          да се включват активно в съвместните дейности с жителите на селото.

И двете страни – внучета, баби и дядовци - дадвт съгласието си да бъдат снимани по време на цялата реализация на проекта и да споделят своите преживявания. 

 

7.       Приеми ме на село - В рамките на 5 дена младежи –доброволци живеят в къщи на "приемни баба и дядо". "Приемните баби и дядовци" ще настанят в домовете си едно или повече приемни внучета, според възможностите си. Те осигуряват храната и нощувките на младежите. През деня младежите са ангажирани с работа в домакинството, като при нужда могат да бъдат организирани за помощ и на други възрастни хора в селото.

Кметското наместничество се е ангажирало да покаже всички възможни дейности на младежите – варене на ракия на селския казан, вадене на мед от кошерите, събиране на билки, водене на добитъка на паша и др.

Вечер в Читалището на с. Новаковци жителите на селото и младежите-доброволци имат съвместни дейности, които имат за цел запознаване с местните традиции и обичаи и взаимно опознаване между поколенията. Провеждат се конкурси „Гозбата на баба”, „Питката на баба”, „Баницата на баба”, „Лютеницата на баба”, в които се включват всички желаещи баби от селото с техните „специалитети”, а младежите снимат и записват автентични рецепти.

Може да се организира и конкурс „Избата на дядо”, в който дядовци да представят своите „тънкости” при варене на ракия и правене на вино. Много весело би се получило, ако на открито в селото се организира представяне на „Игрите на баба и дядо”. Дядовци и баби показват на младежите какви игри са играли в детството си и ще се опитат заедно да ги възпроизведат.

Младежите се учат и на народни хора. Самите участници в проекта имат възможност да измислят и други интересни инициативи. Целта е цялото село да бъде въвлечено в идеята за „приемни баба и дядо”, да бъде разнообразен животът на възрастните и да се покаже, че връзката между поколенията е жива. В последната вечер може да се организира „изпращане” на „внучетата”, в което те да представят по начин, който сами измислят, това, което да преживяли и научили за тази една седмица.

Целият този "социален експеримент" е заснет с професионални камери. Операторът документира всичко, което се случва с "приемните внучета" и "приемните баби и дядовци" и всички съвместни дейности на младежите и жителите на селото.

Идеята ни е с този проект да бъде поставено началото на мрежа от приемни села в България и за целта планираме да направим филм, който да популяризира осъществения проект "Приеми ме на село".

Друг важен момент е предаването на знания и опит между поколенията. Младежите работят  на терен - изследват, проучват и документират интересни факти, свързани с местния бит, традиции и обичаи.

8.       Обработване на материалите, свързани с традициите и обичаите в с. Новаковци, предпечатна подготовка и издаване на книжка „Приеми ме на село”. В книжката ще бъдат публикувани интересни факти от историята  на селото, традиции и обичаи, които са записани от младежите, автентични рецепти и др. Доброволците ще опишат своите преживявания по време на реализацията на проект „Приеми ме на село”,  „приемните баби и дядовци” ще споделят мнението си за реализираната инициатива, ще се публикуват и снимки от различните дейности на село.;

9.       Представяне на филма и книжката (заключително събитие по проект „Приеми ме на село”). Планираме представянето да се състои в зала „Възраждане” в гр. Габрово. Във фоайето на залата ще подредим изложба с фотографии по проекта и ще раздаваме книжката „Приеми ме на село”. За заключителното събитие ще поканим да присъстват освен „приемните внучета”, и „приемните баби и дядовци”. След прожекцията на филма, те ще излязат заедно на сцената. По време на пребиваването в селото, младежите и възрастните могат да подготвят свое съвместно представяне за заключителното събитие.

За представянето на филма и книгата ще поканим местни и национални медии, представители на институции и неправителствени организации, работещи с млади хора, ученици от габровските училища, както и всички, които имат желание да се запознаят с първите „приемни” внучета, баби и дядовци в България.

Резултати

Какво се надяваме да случи след реализацията на проекта ни?

Проект „Приеми ме на село” е разработен като идея, която да бъде реализирана пилотно в едно село. Сигурни сме, че тази инициатива може да се разгърне в национален мащаб, ако бъде добре популяризирана. Затова в нашия проект сме заложили изработването на филм „Приеми ме на село”, който да провокира интерес към идеята за „приемни села” в България, „приемни внучета” и „приемни баби и дядовци”.

Проблемът с обезлюдяването на селата е твърде болезнен за цялата страна. За Габровска област, обаче, той стои с много сериозна сила, тъй като статистиката сочи, че две трети от обезлюдените райони в България са именно в балканския регион.

С реализирането на проект „Приеми ме на село” нашата организация ще даде една от възможните рецепти за справяне с демографската криза. Предвиждаме да мултиплицираме резултатите от проекта чрез мрeжите на РЕКИЦ ЧИТАЛИЩА в цялата страна. Информационните  центрове от години имат разработена ефективна комуникационна стратегия, на която може да се разчита. С тяхна помощ и чрез филма и книжката, създадени по време на реализацията на „Приеми ме на село” нашата идея може да бъде популяризирана буквално в цялата страна. В българските села именно читалищата са онези средища, които пазят буден българския дух и които съхраняват българските традиции. Вярвам, че много читалища в България ще припознаят „Приеми ме на село” и като своя кауза.

 

Още за проекта:

https://www.facebook.com/photo.php?v=3340570850289&set=vb.109824469217510&type=2&theater

https://www.facebook.com/photo.php?v=3334833346855&set=vb.109824469217510&type=2&theater

http://www.on-parliament.com/media/2013/09/19/%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0-%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1/
Иноватор: ros
Дата на публикация: 06 октомври 2013
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]