Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Цели и задачи на проекта: Интеграция на младите хора от малцинствените общности в община Крумовград чрез изкуството и възпитаване на толерантност към различността. Задачите, които си поставя проекта са няколко, но на първо място е идентификацията на талантливи и будни деца от различни етнически групи (роми, турци, българи) и развитието на техните творчески заложби. Най-лесният начин за преодоляване на отчуждението е участието в съвместни художествени форми, общото обучение и решаването на общи творчески задачи. Наред с това в противовес на масовата култура се буди интересът на децата към стойностните образци на българския, турския и ромския фолклор. От друга страна, извънучилищните занимания осмислят свободното време на младежите, които изграждат умения и навици за пълноценен и здравословен начин на живот. Целева група: 90 деца и младежи от 12 до 18 години от ромски, турски и български произход.
Практика
В рамките на проекта са създадени три творчески клуба: >>В Музикалния клуб се разучават пести от Източно – Родопския край от селата Аврен, Черничево и Девесилите. >> Танцовите групи са за български и турски народни танци. >> В Клуба по приложно изкуство децата и младежите се обучават н технологията на изработване на пана, сувенири, украшения, мартенички и др. предмети като стремежът е да се използват предимно естествени (природни) материали. Децата и младежите демонстрират своите умения на изложби, концерти, празници както в Крумовград, така и в околните села (напр. с. Странджево и с. Егрек). В заключение от работата по проекта е проведена анкета за удовлетвореността на участниците в трите клуба, както и на техните родители и ръководители.
Резултати
Привлечени са деветдесет талантливи и будни деца и младежи от различни етноси да разнообразят свободното си време и да доразвият творческите си заложби. В процеса на обучението те са получили нови знания и са добили самочувствие. Чрез осъществяване на заключителните концерти и изложби децата от различните клубове и етноси се опознават помежду си. В процеса на създаване на колективния културен продукт поставят началото на нови приятелства и възможности за бъдещи съвместни прояви. Създадените контакти между участниците в клубовете провокират интереса и на други деца към участие в подобни художествени формиДецата на Крумовград заедно в изкуството, Община Крумовград
Иноватор: ros
Дата на публикация: 08 април 2013
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]