Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Общи цели:

- Включване на учениците от ромската общност в извънучилищни дейности;

- Гарантиране на равен достъп до качествено образование на учениците от етническите малцинства.

Специфични цели:

- Създаване на предпоставки за успешна социализация на ромските деца, ученици и младежи в СОУ „Нешо Бончев”;

- Създаване на предпоставки за добро общуване и толерантно отношение между ученици от различни етноси;

- Формиране на отговорно отношение към природата и личното здраве;

- Развиване на способностите и интересите на учениците чрез извънкласни дейности, които да ги мотивират за учебна дейност.

Целева група: ученици – 150.

Практика

- Сформиран е клуб „Здравно образование“

За преодоляване на различията между участниците в клуба е проведен тренинг чрез неформални методи на работа и здравен семинар на тема „Болести предавани по полов път”, на който учениците се запознаха с историята, разпространението, заразяването и последствия от болестите предавани по полов път.

Организирани са упражнения, ролеви игри и тестове: „Защо сме тук”, „Харесвам у теб...”, „Купон на млади хора без гаджета”, „Какво знаете за СПИН”.

Запознати и обучени са 4 ученически екипа с „болестите, предавани по полов път”, които след това да обучават своите съученици. Организиран е конкурс за изработване на най-добър антиспин плакат и изложба за най-добрите, както и здравни семинари за учениците:

- „Правила за първа помощ при нараняване“

Разработени са основни подходи за интегриране на здравното образование в съдържанието на средното образование. Проведено е обучение по „Първа помощ при наранявания“, а след приключване на обучението е организирано състезание за учениците, участвали в обучението.

- „Влияние на наркотиците, тютюнопушенето и употребата на алкохол върху здравето на младите хора ”

Илюстрирани са с примери, игри и казуси етапите на различни зависимости. Засегнати са следните теми: Вземане на решения и отговорност за избора, който правим (тютюнопушене, алкохол, наркотици); Как околните влияят върху нашите решения (как да се устои на натиска на групата); Семейството - видове семейства, трудните ситуации в семействата, любимите семейни занимания и ценностите, които то култивира; Подобряване на самооценката и самочувствието на учениците като силен защитен фактор за пълноценен и здравословен начин на живот. От учениците, участващи в семинара, са изработени презентации: „Тютюнопушене”, „Наркотици” и „Наркотици и алкохол”.

- Обучение на тема: „Влияние на УВ, ИЧ и рентгенови лъчи върху живите организми”

Учениците имаха възможността да посетят геомагнитната обсерватория в Панагюрище, „Асарел - Медет” АД – най-голямото предприятие за добив и преработка на медна руда, част от звената на научноизследователска геоложка лаборатория (НГЛ) „Геолаб”.

Организирано е практическо занятие сред природата в околностите на града - събрана е информация и е проучено разнообразието от билки и гъби в околностите на град Панагюрище. Изработени са презентации от учениците: „Билки в околностите на Панагюрище“ и „Гъби в околностите на Панагюрище“. Издаден е справочник за билките и гъбите под формата на презентация, изработени са хербарии. Учениците имаха възможността да посетят цеха за билки към фирма „Бул - Фунги” ООД.

В ОУ „Свещеник Недельо Иванов” са проведени два семинара, използвайки подхода „ученици обучават ученици“. Представени са презентации на тема: „Разнообразието от билки и гъби в Панагюрския край“ и „Влияние на УВ, ИЧ и рентгенови лъчи върху живите организми“.

Организиран е конкурс „Екокът в двора на училището”, след избиране на най-добрия проект, той е реализиран в двора на училището от учениците, участващи в проекта.

Проведени са две учебни екскурзии до село Поибрене в ОУ „Свещеник Недельо Иванов”, Зоологическата градина и Ботаническата градина в гр. София.

Резултати

- повишаване посещаемостта на учебните занятия;

- чрез извънкласната дейност се развива творческите способности, въображение и

сръчност на учениците;

- семинарите по здравно образование и практическите занятия сред природата формираха отговорно отношение на децата към природата и личното здраве.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 02 април 2013
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]