Целта на проекта беше да се намалят на случаите на изоставяне на деца от четирите ромски махали на гр.Варна и настаняването им в институции.
Целеви групи на проекта бяха семейства, при които съществува риск от изоставяне на деца и настаняването им в институции (самотни жени; бременни жени и многодетни семейства, живеещи в социална изолация; семейства, в които вече има дете/деца, настанени в институция; семейства, в които има завърнало се дете/деца от институция; проституиращи жени; семейства, работещи в чужбина; непълнолетни родители); млади хора с рисково сексуално поведение (с множество сексуални партньори и непрактикуващи безопасен секс; с асоциално поведение).
Работата по проекта включваше: информиране на общността за последиците от настаняването на децата в институции; идентифициране на семейства в риск и провеждане на социална и психологическа работа с тях; развиване на родителския капацитет на млади ромски семейства и създаване на негативни нагласи сред млади хора с рисково сексуално поведение по отношение на изоставянето на деца и настаняването им в институции.
В продължение на две години голяма част от населението на четирите ромски квартала в гр.Варна беше информирано за последиците от изоставянето на деца в институции. Информационната кампания се извършваше от аутрич-работници и доброволци, които са представители на ромска общност. Допълнително бяха въвлечени жени-лидери от общността в помощ на екипа по проекта.
В периода на изпълнение на проекта обхванахме над 500 семейства по време на работа на терен. От тях около 250 семейства пожелаха да бъда консултирани по конкретни проблеми, а с 64 от тях започнахме работа по случай.
Идентифицирахме 131 семейства, при които съществува риск за настаняване на деца в институции и периодично ги наблюдавахме. От тях с 82 семейства осъществихме контакти, оказахме материална помощ, предоставихме консултации или извършихме някакъв друг вид подкрепа.
В рамките на проекта организирахме училище за млади родители и обучение на млади ромски лидери.
В резултат на нашите усилия успешно са разрешени 29 случая, при които е съществувал риск от изоставяне на дете (това са 29 семейства с общо 101 деца). Три деца са изведени от институции и са реинтегрирани в своите семейства.
Сдружение „Съучастие”
Илиян Ризов
ж. к. „Възраждане”, бл. 22, ап. 91
Варна, 9020
Тел. 0897 900 950
[email protected]
[Номинирай]
назад