Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В съгласие с максимата Мисли глобално! Действай локално! , Национално сдружение Зелена Алтернатива инициира и осъществява в Югозападна България, по поречието на р. Струма (на територията на шест общини Благоевград, Симитли, Кресна, Сандански, Струмяни и Петрич) проект Стимулиране на гражданската инициатива за пряко участие в решаване на екологичните проблеми и създаване на устойчиво регионално развитие . Десетмесечният проект, с начало м. януари 1999 г., се осъществява с финансовата подкрепа на Програма ФАР на Европейската комисия чрез Образователна програма на Фондация за развитие на гражданското общество, в партньорство със Зелена Алтернатива Сандански , Фондация за екологичен маркетинг и проекти Сандански, Соларис-3 и Природа Назаем , София. Проектът цели:
- да стимулира гражданската инициатива в по-малките общини в региона;
- да създаде условия за съвместна работа на представители на гражданските организации, местните власти и медиите;
- да даде знания и умения за действие в областта на опазването на околната среда и устойчивото регионално развитие, планиране и управление на финанси на проекти, комуникационни стратегии на НПО и общини.
Практика

Проучване на дейността, опита и нуждите на местните и регионалните граждански организации от общините по поречието на р. Струма. На основата на това проучване е изготвена програма за обучение на представители на НПО, местните власти и медиите. Успоредно с това целевите групи са запознати със същността и възможностите на проекта.

Създаване на консултантска група по проблемите на опазването на околната среда и устойчивото регионално развитие. Групата е създадена в гр. Сандански с активното участие на общинските съветници Илия Митов и д-р Илия Тонев. В рамките на проекта 78 граждани и 4 фирми са потърсили консултации, организирани са посещения на консултантската група в различни населени места напр. 3 консултации в Мелник. Най-търсена е информацията за екологичната обстановка в региона; преминаването на новата европейска магистрала по дефилето на р. Струма; поредната пререгистрация на търговски обекти, ресторанти и хотели; подобряване на канализацията в гр. Мелник; възможности за намиране на работа.

Кръгли маси и пресконференции. С широко участие на граждански организации и журналисти от региона са проведени 4 кръгли маси и пресконференции на тема Перспективи за устойчиво развитие и опазване на околната среда в общините Сандански, Мелник и Благоевград. На тях е изнесена информация за екологичната обстановка в Югозападна България и проектите, които се реализират в момента, за националния план за регионално развитие и програмата за регионално развитие на Благоевградска област.

Семинари. Осъществена е поредица от 3 семинара: Пресечни точки (Сандански); Ключове към успеха (Мелник) и Ако можеха да говорят (Предела, Община Симитли), с прилагане на интерактивни методи като ролеви игри, обучение чрез казуси, планиране с широко участие и дискусии върху екологични филми. По този начин около 80 участници получават знания в областта на устойчивото развитие, финансовото управление и комуникациите, и умения за работа с медиите и за подготовка и изпълнение на проекти с широко участие на представители на различни сектори на обществото.

Изграждане на граждански библиотечен фонд. В гр. Сандански е поставено началото на библиотечен фонд по проблемите на околната среда, устойчивото развитие и дейността на гражданския сектор с 35 заглавия, а също и колекция от рекламни материали на НПО и финансиращи организации. Поради големия интерес на граждани и ученици от горния курс фондът продължава да се обогатява и развива.

Издания. По проекта са издадени дипляна и три помагала (тираж 300 броя) за нуждите на НПО и общините: Как, къде и защо във финансово-правния лабиринт на НПО (Л. Стоилова), Устойчиво развитие: предизвикателството на 21 век (Б. Виларов), и Комуникационни стратегии на НПО (Б. Виларов). Изданията се разпространяват безплатно по заявка.
Резултати

- Създадени са условия за съвместна дейност и обучение на представители на НПО (60 души от 9 организации), на местните власти (6 общински съветници и еколози) от Благоевград, Симитли, Сандански и Струмяни, държавни институции (РИОС Благоевград), медиите (7 журналисти от в. 24 часа , Радио Благоевград, Канал Пирин , КТ Благоевград , в. Дума , КТ Око и Радио Гея Сандански) и академичните среди (6 души от СУ Климент Охридски , Нов български университет София, Институт по наукознание БАН, Югозападен университет).

- Разработен е модел за работа в партньорство между различни обществени сектори с активно участие на медиите. Инициирани са идеи за съвместна работа, напр. разработване на Програма за устойчиво развитие на Община Сандански.

- В резултат от цикъла семинари е разработена учебна програма и са издадени три помагала за опазване на околната среда и устойчиво регионално развитие. Създаден е граждански библиотечен фонд с 35 заглавия, бюлетини и рекламни материали.
Иноватор: Борислав Виларов
Дата на публикация: 07 февруари 2000
Номинации: 6
Борислав Виларов
Секретар
София - 1124
ул. "Цар Иван Асен II", вх. 2, ет. 3
Tel:(02) 448 312
Fax:-

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]