Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Базирайки се на принципите за устойчиво развитие, ЕКО 2000 разглежда екологичните проблеми като сложна система от икономически, социални, културни, политически и др. аспекти. На тези предизвикателства може да отговори само общество с висока екологична култура, което задълбочено познава спорните въпроси и има уменията да се прояви като арбитър при намиране на оптималното решение за даден екологичен проблем.

Програма Околна среда?! залага на превантивния принцип при решаване на екологични проблеми и приобщаване на младите хора към живота и проблемите на града. Основните цели са:
- Да постави началото на систематизирана и целенасочена образователна дейност, която да обхване средношколците с изявен интерес към изучаване околната среда и проблемите, свързани с опазването й;
- Да създаде траен интерес към принципите за постигане на устойчиво развитие;
- Да съдейства за стимулирането на творческа дейност сред младите хора и да насърчава участието им в работата по екологични проекти в партньорство с местните власти и институции.
Практика

През април 1999 година ЕКО 2000 съвместно с Община Перник и Регионалния инспекторат на Министерството на околната среда и водите започва издаването на периодичен информационен бюлетин за екологичното състояние на град Перник. Мотото на бюлетина е "Само с общи усилия можем да направим Перник по-чист и по-красив - нека си подадем ръце!" В него е включена информация за състоянието на компонентите на околната среда в гр. Перник и се прави сравнение с пределно допустимите им концентрации (ПДК), като се разискват преките и косвени заплахи за околната среда и човешкото здраве. В рубриката Какво трябва да знаем? се разисква една от многото теми, свързани с околната среда. Например: Полезен ли е озонът? , Какво е парников ефект? , Защо Перник е на едно от първите места в България по заболяване на дихателните пътища? , Какво е устойчиво развитие? и т.н. В друга част на бюлетина е включена информация за различни конкурси по програми за екология и опазване на околната среда. Дейността по създаването и разпространението на информационния бюлетин е свързана с активно участие на ученици от горните курсове на няколко пернишки училища, като по този начин ЕКО 2000 подпомага дейността на неформалните групи в училищата.

Подходът, използван от ЕКО 2000 в съвместната работа на ученици, природозащитници и местната общност е работа в екипи, в който уменията на отделните личности се допълват и едновременно с това усъвършенстват. В този процес ЕКО 2000 играе ролята на фасилитатор на изследователския и творчески процес на своите млади колеги, както и ролята на организация, която лобира за мястото и правото на младите хора да участват във вземането на решения за екологичните проблеми и устойчивото развитие на Община Перник. Издаването на бюлетина насърчава и създава умения за критично мислене у учениците. Предварителните проучвания, които учениците правят за всеки предстоящ брой на бюлетина, ги поставя в реална ситуация, в която те са интервюиращи, изследователи, ръководители на екип или група, която трябва да убеждава и разяснява проблемите на широката общественост.

Учениците развиват умения за общуване с местните власти и представители на държавни институции в лицето на РИОСВ - Перник, особено провеждане на телефонни разговори, отправяне на запитвания и водене на кореспонденция. Всеки брой на бюлетина се изработва от различен редакторски екип от ученици, което подпомага развитието на умения за планиране на издателския процес, анализ и обобщаване на информация, редактиране и художествен дизайн на текст и стимулира у широк кръг от млади хора реални действия за подобряване на екологичното състояние на града .

При изпълнение на Програмата и трите елемента на ученето - познавателен (понятия от екологията и опазването на околната среда), въздействащ (изследване на ценностите, свързани с даден спорен въпрос) и поведенчески (практически действия и граждански акции) са налице, често пъти едновременно. Работата с възрастни помага на учениците да разберат множеството променливи, които влияят на процеса на вземане на решения в реалния свят. Също така се поощряват връзките и сътрудничеството между училище и общност. Учениците постепенно придобиват увереност, че тяхното участие може да повлияе на качеството на живота в града и се цени от различните обществени групи.
Резултати

Общо над 2000 души вземат участие в Програма Околна среда?! . Голяма част от тях са ученици в горния курс на училища в гр. Перник, които пряко участват в събирането и редактирането на материалите и разпространението на бюлетина. Резултатът от телефонно проучване Запознати ли сте с екологичната обстановка в град Перник? (42% от запитаните са отговорили положително) показва, че правилната посока е намерена. Повишава се и доверието на местната власт към вижданията и предложенията на младите хора, които често са канени на дискусии, конференции и национални форуми.
Иноватор: Станой Станоев
Дата на публикация: 04 февруари 2000
Номинации: 5
Станой Станоев
Председател
Перник - 2300
ул. "Батемберг", бл. 1, ап. 7
Tel:(076) 27024
Fax:(076) 29474

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]