Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Летище Пловдив е разположено на около 12 км югоизточно от Пловдив, близо до село Крумово и е открито през 1981 г. Обслужва пътнически, карго и бизнес полети. Често при затваряне на Летище София поради мъгла или друга причина пловдивската аерогара приема трафика на столичната. Стратегията за развитие на Летище Пловдив включва то да се превърне в предпочитана дестинация за нискобюджетните авиокомпании, като по този начин се стимулира туристическата индустрия в Пловдив и региона.

Практика

На заседание на Управителен съвет на Асоциацията на родопските общини кметът на Община Асеновград запознава колегите си с инициативата за създаване на Сдружение с нестопанска цел „Фонд за развитие на Летище Пловдив – Южната врата на България”. След проведени работни срещи между ръководството на Летище Пловдив ЕАД, областния управител на Област Пловдив и кметове на общини от Пловдивска и Смолянска област се взема решение за създаване на сдружение с нестопанска цел “Фонд за развитие на Летище Пловдив – Южната врата на България”. Асоциацията на родопските общини (АРО) подкрепя инициативата за създаване на подобно сдружение, защото счита, че то ще допринесе за подобряване на стандарта на живот на хората, които живеят на територията на Южен Централен Район (ЮЦР), както и на съседните райони. Популяризирането на Летище „Пловдив” ще даде тласък в развитието на туризма в общините от ЮЦР, а също така ще насърчи привличането на национални и чуждестранни инвестиции целящи ускоряване на икономическото развитие в региона.

СНЦ “Фонд за развитие на Летище Пловдив – Южната врата на България” е основано от общините Асеновград, Родопи и Хисар през юни 2010 г. След това към тях се присъединяват Пловдив, Чепеларе, Куклен, Раковски и Калояново. Целите на сдружението са:

-         Развитие на гражданското общество;

-         Повишаване на жизнения стандарт;

-         Привличане на нови инвеститори;

-         Повишаване на конкурентоспособността;

-         Иницииране на сътрудничество.

Предметът на дейност на сдружението се изразява в:

-         Субсидиране на редовни въздушни линии от/до Летище Пловдив;

-         Финансова подкрепа на рекламни кампании в чужди страни;

-         Привличане на чуждестранни и български инвеститори;

-         Логистична подкрепа на инициативи за приложение на новите технологии;

-         Финансова подкрепа за развитие на транспортните връзки;

-         Рекламиране на културата, историята и духа на региона.

 

Основни фактори за успех на практиката

Успехът на междуобщинското сътрудничество се дължи на осъзнатата необходимост от обединяване на усилията на общини от Пловдивска и Смолянска област за промотиране на Летище Пловдив и повишаване качеството на живот в Южен централен район. Само няколко месеца след учредяването на Сдружението са постигнати реални резултати, като е привлечена най-голямата нискотарифна авиокомпания в Европа Райънеър. Авиокомпанията стартира първите си редовни полети Лондон – Пловдив през ноември 2010 г. Втората договорена дестинация е Милано – Пловдив, която стартира през май 2011 г. И по двете линии полетите са два пъти седмично, което води до нови 60 000 пътници годишно за региона. До края на 2011 г. предстои откриване на линия Франкфурт на Майн – Пловдив. Направен е и уебсайт на сдружението www.southgate.bg, който популяризира възможностите за инвестиции в региона.

 

Резултати

Ползи от междуобщинското сътрудничество

-         Финансови ползи за участниците от разкриването на нови линии, които улесняват международната достъпност до региона;

-         Разкриването на нови линии – потенциал за привличане на нови инвестиции в региона и вливане на свежи пари;

-         Общините, участнички в Сдружението, получават възможност да рекламират на сайта на Райънеър;

-         Сдружението рекламира местните събития, насърчава туристическите и бизнес възможностите в региона, развива икономическата и транспортната инфраструктура на региона.

Поуки

Икономическата логика за създаване на Сдружението се основава на финансовите ползи за участниците от разкриването на нови линии, които улесняват международната достъпност до региона и са потенциал за нови инвестиции. Колкото повече общини се включат в Сдружението, толкова повече летищните такси ще намаляват и наземното обслужване ще бъде поевтинено. Чрез сдружението се промотира и местната култура, духовно и историческо наследство.

 

За допълнителна информация:

Д-р Христо Грудев

Кмет на Община Асеновград

Тел.: 0331/62050

 

Иноватор: ros
Дата на публикация: 16 ноември 2011
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]