Годишно в България се раждат около 72 хиляди деца, от които 90-100 са болни от синдрома на Даун (ДС). Само 12 % от ражданията на деца с ДС се предотвратяват чрез дородова диагностика поради неинформираност на бременните жени и недостатъчна финансова обезпеченост на Програмата за превенция на наследствени и вродени заболявания на Национална генетична лаборатория. В София засегнатите семейства са над 200. Повечето родители са съветвани от медиците в родилните домове веднага след раждането да оставят детето в медико-социален дом. Десет на сто от родителите приемат детето вкъщи веднага след раждането, други 10 % го оставят в медико-социален дом за около година и после го приемат обратно в семейството, а останалите 80 % правят отказ от родителски права и детето остава в институция до края на живота си.
Екипът на Фондацията работи по проблемите на децата с ДС и техните семейства от 2005 г. чрез финансирани проекти от фондация „Лале” и Програма МАТРА на посолството на Кралство Нидерландия.
- Превенция на изоставяне на детето с ДС в социален дом – създаване на групи за взаимопомощ от майки на новородени деца и деца в ранна възраст; консултиране и психотерапия за майките; обучаване на майките в похвати и методи на корекционно обучение за развиване потенциала на децата в умствен и социален план; въвеждане на дистанционно консултиране чрез интернет с родители от цялата страна.
- Въвеждане за пръв път у нас на педагогическа рехабилитация на деца от 0 до 3 години с ДС, настанени за отглеждане в медико-социален дом – „Св. Иван Рилски”, гр. София. Децата с ДС в тези домове по принцип не получават достатъчно грижи поради липса на специалисти и голяма ангажираност на персонала с ежедневния бит на всички останали деца. Също така много трудно в тях се допускат външни хора за работа с деца с увреждания поради твърдо регламентиран пропусквателен режим.
- Въвеждане на програма за развиване на умения за самостоятелен живот и социална адаптация на тийнейджъри с ДС, отглеждани както в семейна среда, така и в институция.
- Създаване на мрежа от детски институции за отглеждане на деца от предучилищна възраст, лишени от родителска грижа, в които са настанени и деца с ДС, в градовете Русе – Дом „Надежда”, Плевен – Дом „Детелина” и София – Дом „Надежда” . В тези три дома е въведена програма за педагогическа рехабилитация на деца с ДС, която цели развиване на техния интелект и социални умения.
- Обхванати са 29 семейства на новородени деца и деца в ранна възраст – до 3 години, които не са допуснали изоставяне на детето с ДС. Създадени са две групи за взаимопомощ от млади майки – общ брой на участничките – 18. Постигнато е приемане на две деца от медико-социален дом „Св. Иван Рилски”, гр. София, за постоянно отглеждане в семейна среда на възраст 1 г. 2 месеца – момиченце, и 8-месечно момченце, след извършена педагогическа рехабилитация на децата в дома и подкрепяща терапия за майките им.
- 6 деца с ДС от ДМСГ „Св. Иван Рилски” получиха интензивно корекционно обучение за развитие на психомоториката и речта в рамките на програмата за педагогическа рехабилитация, изготвена индивидуално за всяко дете. Персоналът на Дома се настрои позитивно към бъдещо включване на външни специалисти от НПО в ежедневието на децата там. Разчупена е практиката за недопускане на външни хора в ДМСГ.
- За пръв път у нас е въведена програма за развитие на умения за самостоятелен живот и социална адаптация на деца с ДС в тийнейджърска възраст, настанени в институция. Участници са три деца от Дом „П. Славейков”, гр. София. Децата посещават и се запознават на място със забележителностите на София – културни и исторически, посещават последователно различни видове магазини, за да придобият умения за пазаруване, запознават се с движението на градския транспорт и възможностите за пътуване в него, запознават се с услугите на различните обществени институции и се обучават да ги ползват.
- Програмата за тийнейджъри е предложена и на родители, отглеждащи децата си вкъщи. В нея се включиха шест деца от гр. София и едно от град Перник.
- Създадена е мрежа от три детски дома за отглеждане на деца, лишени от родителска грижа в три града на страната, в които пребивават и деца с ДС. Педагозите в трите дома са обучени от екипа на фондацията в прилагане на програма за педагогическа рехабилитация на деца с ДС за развиване на техния потенциал в умствен и социален план. Общият брой на участващите деца с ДС е 18. Програмата е подходяща и за други деца с увреждания, настанени в тези домове.
Контактна информация
Галина Кубратова
Фондация „Психологическа подкрепа”
1000 София, ул. „Триадица” 6, офис – център „Триадица”, офис 511
GSM: 0898 880 279
тел.: 02 481 23 99
[Номинирай]
назад