Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

„Асоциация НАЯ” предоставя социалната услуга „Център за социална рехабилитация и интеграция на деца, жертви на домашно насилие” от 2006 година. Провеждали сме множество кампании за повишаване на информираността и чувствителността на обществото, обучения на различни групи по темата „Домашно насилие и насилие над деца”. До този момент, обаче, не бяхме работили с учители от детските градини и училищата. А детската градина и училището са изключително важни за ограничаване на насилието над деца, чрез ранно идентифициране на проблема. Често учителите са първи, които могат да забележат симптомите на преживяното домашно насилие, ако имат необходимите знания и умения. От стартирането на услугата за подкрепа на деца, пострадали от домашно насилие, сме изградили междуинституционално сътрудничество с полицията и Отдел „Закрила на детето”. Но този опит трябваше да се дообогати и доразвие, така че да изградим междуинституционално сътрудничество с повече институции и организации; да имаме обща и споделена визия за причините за домашното насилие над деца и как можем да им помогнем; да работим заедно и да си взаимодействаме, като по този начин достигнем до повече случаи на деца, пострадали от домашно насилие.

Практика

Основната цел на проекта е ограничаване на домашното насилие над деца от Община Търговище.

Специфични цели:

А) Разширяване обхвата на услугите, предлагани в Центъра за рехабилитация и интеграция на деца, жертви на насилие (домашно насилие, сексуално насилие и трафик).

Реализирани дейности: Предоставяне на социална услуга на деца, жертви на домашно насилие и техните семейства – психологическо, социално и юридическо консултиране; гореща телефонна линия за деца, жертви на насилие; завеждане на дела по Закона за защита от домашното насилие и процесуално представителство - 47  деца, жертви на домашно насилие, получили помощ и подкрепа; 39 жени, жертви на домашно насилие, получили помощ и подкрепа; 3-ма мъже, жертви на домашно насилие, получили помощ и подкрепа; 1 жена, извършител на домашно насилие, получила помощ и консултиране; 3-ма мъже, извършители на домашно насилие, получили помощ и консултиране; 287 проведени психологически консултации; 127 проведени юридически консултации; 116 проведени социални консултации; 11 заведени дела по Закона за защита от домашното насилие; 9 поставени мерки за защита, 2 молби са оттеглени.

Б) Повишаване капацитета на учители от училища и детски градини от Община Търговище за разпознаване на белезите на насилие над деца и насочването им към социални услуги.

Реализирани дейности: Проведени са 6 двудневни семинара за 58 учители от училища и 16 учители от детски градини на община Търговище за повишаване на тяхната чувствителност по темата “Домашно насилие над деца”, разпознаване на белезите на насилие над деца и насочването им към социални услуги.

В) Повишаване капацитета на човешкия ресурс на институции и организации от Община Търговище, предоставящи подкрепа и закрила на деца.

Реализирани дейности: Проведени са 2 двудневни семинара за 22-ма професионалисти от институции и организации за работа с деца, жертви на насилие и техните семейства; за повишаване на информираността и чувствителността към проявите на домашно насилие над деца; придобиване на компетенции за работа по случаи, както и умения за работа в мрежа.

Г) Предоставяне на интегрирана подкрепа (мултидисциплинарна и междуинституционална) на деца, жертви на домашно насилие и техните семейства от Община Търговище.

Реализирани дейности: Междуинституционално сътрудничество и създаване на мрежа. Привлечени са  заинтересованите институции и са провеждани работни срещи с техни представители за обсъждане на случаи на деца, жертви на насилие (Отдел “Закрила на детето” към Дирекция „Социално подпомагане”, полиция, училища, Община, Дирекция „Бюро по труда”, други НПО и доставчици на социални услуги и др.) – 15 проведени междуинституционални работни срещи; 23 представени случая на насилие над деца за разрешаване; 4 изготвени и подписани Споразумения за сътрудничество с институции, работещи с деца.

Резултати

А. Увеличен брой на получилите помощ, подкрепа и защита деца, жертви на домашно насилие, и техните семейства от Община Търговище;

Б. Създадени условия за оказване на ефективна и навременна подкрепа и защита на децата, жертви на домашно насилие и техните семейства от Община Търговище, с участието на заинтересованите институции – училище, полиция, Отдел „Закрила на детето”, Община, „Асоциация НАЯ” и др.;

В. Идентифициране на случаи и насилие над деца от учители в училища и детски градини на Община Търговище, насочването им към социални услуги и провеждане на дейности с цел превенция;

Г. Създадена и доказала ефективността си практика, че с децата – жертви на домашно насилие и тяхното обкръжение трябва да се работи в мрежа с останалите институции, като се споделят ресурсите и отговорностите;

Д. Издадена и разпространена информационна дипляна в тираж 1200 броя;

Е. Издаден и разпостранен „Наръчник за интегрирана подкрепа за деца, жертви на домашно насилие” за професионалисти в тираж 300 бр.

 

Контактна информация

Светла Борисова Сивчева

7700 гр. Търговище, ул. „Антим I” 37

тел./факс: 0601 62889

naia_s@abv.bg

Иноватор: ros
Дата на публикация: 02 юни 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]