Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През 2006/2007 г. Сдружението реализира проект „Център за социална превенция”, насочен към работа с деца с проблеми в общуването и комуникацията, хиперактивни деца и деца с агресивно поведение. На посочените групи беше предоставена логопедична и психологическа подкрепа.

През 2008 г. специалистите – логопед и психолог участваха като консултанти в работата с ромски деца по проект „Децата на дъгата”. Екипът изработи програма за работа с децата с цел компенсиране на наличните дефицити, както и за подпомагане процеса на социализация на ромските семейства.

Практика

Проект „Градски център за превенция и подкрепа на деца в риск” предложи модел за социална работа, насочена към ранното откриване на проблемите на децата и семействата в риск. Включените в проекта експерти сами достигнаха до хората в риск и им осигуриха навреме необходимата подкрепа.

Сътрудничеството с местните образователни институции и съгласуването на програмите за работа с децата осигуриха прозрачност на изпълнението на проекта.

Част от услугите бяха предложени в учебните заведения, в които са концентрирани голям брой деца в риск. По този начин бяха генерирани следните положителни резултати:

-         Класните ръководители участваха в занятията по превенция на агресията, помагайки на специалистите. Децата, намирайки се в естествената си среда, се чувстваха по-спокойни и очакваха с нетърпение груповата работа.

-         Работата на психолозите и логопеда в детските градини със смесен етнически състав оптимизира процеса на образователна и социална интеграция на ромските деца, без да ги откъсва от мултиетническата образователна среда. Специалистите и педагозите съгласуваха действията си по отношение на децата.

На семинара в рамките на Антидрога кампанията присъстваха и педагози, работещи в училищата от региона, както и в Местната комисия за борба с противообществените прояви. Част от участващите младежи са членове на младежката секция на посочената комисия. В семинара взе участие и национален експерт по наркотиците.

По този начин се реализира идеята на сдружението за обединяване усилията на всички заинтересовани страни в образователния и възпитателния процес.

 

Резултати

-   Създаден консултативен кабинет за работа с деца от рискови групи;

-   Консултирани 131 деца;

-   Намалена агресия в междуличностните отношения и формирани социални умения у децата;

-   Подобрени връзки между децата, родителите и учителите;

-   Подобрено психично здраве у децата;

-   Подпомогнат процес на социална адаптация на деца от маргинални групи;

-   Подпомогнат процес на овладяване на българския език при деца билингви;

-   Коригирана реч при 61% от децата и подобрена при 39% от тях.

 

Контактна информация

Мария Димитрова Бончева, председател на УС

GSM: 0887 512 697

maria_bon4eva@abv.bg

Сдружение „Обществен съвет по образование – Алтернативна Монтана”

3400 гр. Монтана, област Монтана, ул. Васил Левски 48

тел.: 096 303 614, 096 303 089

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 02 юни 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]