Гражданско сдружение „Алтернатива 55” е с над 10-годишна работа с деца в неравностойно положение – деца от институции и деца с увреждания. През 2007 г., по проект, финасиран от ЕС по Програма ФАР, към сдружението бе създаден Семеен център за консултиране, обучение и подкрепа на деца в риск и родителите им, лицензиран от Държавната агенция за закрила на детето. За 2 години в Центъра бе проведена индивидуална и групова работа с над 60 деца с ментални увреждания или от рискови за институционализиране на децата семейства.
През последните години в световен мащаб нараства броят на децата с генерализирани разстройства в развититето (ГРР) – аутистичен синдром, хиперактивност с дефицит на вниманието (ХАДВ) и други специфични отклонения. Докато само преди 10-15 години статистиката сочеше 2-5 на 10 000 деца с проблеми от аутистичния спектър, сега тази цифра е вече под 1 на 100 живородени. Още по-високи са стойностите по отношение на децата с ХАДВ.
Известно е, че детският аутизъм е тежко генерализирано разстройство в развитието, което се проявява от най- ранна детска възраст. Децата с аутизъм срещат изключително големи затруднения при усвояването на речеви и социални умения, както и при взаимоотношенията си с останалите хора – повече от 50% от хората с аутизъм не могат да говорят; често тези, които могат, развиват това умение в късна възраст. Аутизмът ги лишава от най-важната страна на човешкия интелект – способността да организират знанията си и да използват натрупания опит, което ги възпрепятства да се ориентират в обкръжаващата среда и да се присособяват към нея.
Ранната диагностика и навременната рехабилитация са от решаващо значение за постигане на напредък в развитието на тези деца . В същото време няма създадени условия за това – няма подготвени специалисти, родителите трудно приемат факта, че детето им е с отклонение в развитието, и късно търсят помощ, в същото време в България все още са крайно ограничени социалните услуги, които могат да окажат помощ на тази група деца – центрове за работа с тях има само в София, Варна и Пловдив, само 2 от тях са делегирана държавна дейност.
Това ни мотивира да разработим нова програма към Семейния център „Алтернатива”, с която да осигурим необходимата специализирана подготовка на екипа и материална база за работа с деца с генерализирани разстройства в развитието, с приоритет – с аутистичен синдром – и с родителите им, както и за популяризиране на добрата практика в региона. По този начин се разширяват възможностите за предоставяне на услуги в общността за децата с ГРР и в Старозагорска област.
В рамките на проекта, с финансовата подкрепа на Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство, бе създадена и приложена успешно на практика програма за работа с деца с ГРР, с приоритет – с аутистичен синдром – и с родителите им.
С екипа на Център „Алтернатива” и специалисти от партниращи социални заведения от Стара Загора и областта бе проведена поредица от 10 специализирани теоретични и практически обучения. Лектори бяха хабилитирани лица и специалисти с богат опит в работата с деца с ГРР от „Отделение за ранна интердисциплинарна диагноза и рехабилитация за деца с нарушения в развитието” към Университетска болница – Пловдив; от центровете за работа с деца с проблеми от аутистичния спектър от София и Варна и от Тракийски университет.
Тематиката на обученията бе насочена към: ранната диагностика; съвременните терапевтични подходи за работа с тази група деца (Монтесори терапия, А.Б.А-анализ; PECS, TEACH); особености в комуникацията, поведението и възприятията на аутистичното дете и на детето с ХАДВ; основи на планирането и организацията на работата с децата и родителите; включващо обучение при децата с ГРР; прилагане на съвременните учебно-технически и развиващи специализирани материали; ограничаване на дискриминационните нагласи и практики и развиване на подкрепяща среда.
Подготвеният мултидисциплинарен екип на Център „Алтернатива” разработи специализирана методика и проведе успешна работа с деца с аутистичен синдром или ХАДВ от Стара Загора и 3 други селища от региона. За всяко дете бе проведена оценка на потребностите и възможностите, бе разработен индивидуален план за развитие и бе проведена индивидуална работа от психолог, специален педагог или арттерапевт, с използване на специализирани технически средства, закупени по проекта. В работата на екипа бяха включени и специално подготвени в Център „Алтернатива” студенти –доброволци от ПФ на Тракийски университет.
Важен елемент от проекта бе работата по повишаване информираността на местната общност към проблема „деца с аутизъм” и повишаване на нейната отзивчивост и ангажираност към развитието и интегрирането на децата със специални образователни потребности. Бе проведено специализирано експертно проучване в Старозагорска област и Обществена дискусия в партньорство в Община Стара Загора, чрез които се откроиха проблемите и предложенията за по-ефективна регионална и национална политика в работата с тази група деца. Аналатичният доклад от изследването бе предоставен на заинтересованите институции и резултатите му – взети предвид при разработване на Областната стратегия за развиване на социални услуги. С решение на Общински съвет бе предложено развиване на услугата като делегирана държавна дейност и предоставена сграда на Център” Алтернатива” безвъзмездно за 5 години.
- Подготвени 30 специалисти с различен профил за работа като мултидисциплинарен екип с деца с аутизъм и хиперактивност и дефицит на вниманието чрез проведени 10 обучения, супервизии, споделяне на добри практики.
- Разработена методика и развита услуга към Семеен център „Алтернатива” за работа с деца с аутизъм и семействата им. 20 деца с генерализирани разстройства в развитието – аутистичен синдром или хиперактивност с дефицит на вниманието – постигнаха напредък в развитието и социализацията си. Родителите на 32 деца получиха професионална подкрепа и информация, съдействащи за ранно диагностициране и подобряване на родителските компетенции за грижа към деца с проблеми в развитието. Студенти от Тракийски университет са по-подготвени и сензитивирани към ценностите на доброволчеството, чрез проведени обучения и включване в сесии за работа с деца съвместно с екипа на Центъра.
- Повишена информираността на местната общност по проблемите на обучението, развитието и интеграцията на децата със специални образователни потребности, в частност и на децата с аутизъм, чрез проведено експертно проучване със 120 анкети и 6 фокус групи в 5 града със 109 участници. Проведена обществена дискусия със 45 участници, съдействала за открояване на проблемите и предложенията на местната общност за по-добра интеграция на децата със специални образователни потребности.
- Проведена медийна кампания по случай 2 април – Международен ден за информираност по проблемите на аутизма – и подчертан приносът на ФМ на ЕИП за развиването и утвърждаването на услуги в подкрепа на децата с ГРР и семействата им.
- Повишен капацитетът на НПО по предоставяне на нови услуги в общността – за деца с аутизъм и ХАДВ и родителите им.
- Подобрeни възможностите за сътрудничеството и обмен на опит чрез съвместни дейности между НПО и ангажирани с грижа за деца с генерализирано разстройство в развитието институции от региона.
Контактна информация
6000 Стара Загора, ул. Димитър Наумов 110
тел.: 042 64 71 19
[Номинирай]
назад