Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проектът беше логичен завършек на усилията и проектите ни в областта на гражданското и екологично образование. Споделянето на общи ценности и съвместната работа на хора от целия свят, за да се гарантират правата на бъдещите поколения и устойчивостта на Планетата ни накараха да се замислим как можем да популяризираме тези права в България. Младежката активност и желание за промяна винаги са ни мотивирали и ние вярваме, че младите хора около нас трябва да бъдат запалени. Целта ни бе да предизвикаме младежка активност, чрез опознаване на новото поколение права на човека и така да създадем гражданска култура от нов тип. Липсата на интерактивно и целенасочено гражданско образование, както и непознаването на трето поколение права на човека ни мотивира да се захванем с проекта. Голяма роля изигра и слабата активност на младежите в България в реализирането на собствени идеи и проекти. ”Future friendly – трето поколение права на човека, ново поколение граждани” изключително добре успя да отговори на нуждата от платформа, място за разработване и случване на младежките идеи в контекста на бъдещето на света и колективните права на човека. Чрез Работилниците за идеи помогнахме на много млади хора да започнат да мислят за общноста си и как тя може да бъде консолидирана и придвижена напред в един по-устойчив, приятелски настроен и красив свят.

Практика

Основната ни цел беше развитие на гражданското общество в България чрез създаване на среда за действие и програма за ученици и младежи в сферата на трето поколение права на човека и гражданското участие, отчитаща спецификите и новите необходими знания, умения и техники на работа по утвърждаване колективните права на човека.

Постигнахме целта си с много работа и активност от страна на млади хора от цялата страна. Без тяхното желание за социална промяна и действия нямаше да успеем, но това, което ни изуми по време на проекта, беше именно активността им в реализирането на собствените им идеи в контекста на колективните права на човека.

Проучването и дефинирането на знанията, уменията и отношенията необходими за работа по утвърждаването на колективните права на човека ни помогна много, за да намерим най верния път към младежите. Активирането на младите хора, чрез включването им в програмата за присъствено и дистанционно обучение в сферата на трето поколение права на човека и гражданско участие беше постигнато със семинарите и работата с младежите преди Работилницата за идеи и след нейното приключване.

На сайта www.futurefriendly.bg се осигури достъп до качествени текстови, аудио и визуални материали за работа с програмата и представящи проекта.

Включването на младите хора в социална мрежа за обмен на идеи, създаване на възможности за обща работа и споделяне на опит и добри практики между отделните младежи, свързани с колективните права на човека постигна изключително добри резултати и до края на проекта бяха описани и разработени 25 проекта. Работата по тях и в социалната мрежа ще продължи и в бъдеще тъй, като популярността й сред младите хора нараства много бързо. Така постигнахме повишаване на знанията и умения на способни и мотивирани млади хора с глобален поглед за проблемите и решенията, свързани с трето поколение права на човека в общностите региона, страната и по света. А на Работилницата за идеи събрахме тези младежи, за да избухнем в творческата енергия при разработването на идеите и проектите им в контекста на новото поколение права на човека.

Привличане и включване на младежи в неравностойно положение, с увреждания и млади хора в институции с качества за личностно и професионално развитие към програмата и мрежата.

 

Резултати

Промяната е най-вече в живота на младите хора, които бяха част от проекта и всички, които се включиха в техните проекти и ползвателите на техните проекти – възрастни хора, пенсионери, други младежи и деца, които научиха много за третото поколение права на човека. Младежите се учат всеки ден в сайта www.futurefriendly.bg,  как да бъдат по отговорни към общността, в която живеят и хората около себе си, научиха как идеите стават реалност и как се привличат ресурси и съмишленици. Значението на проекта за местните общности в България ще нараства през следващите години. Всички проекти на младежите бяха общностни, поощрени и подкрепени от проекта за ново поколение граждани. Проектите са он-лайн телевизия за глухонеми, капмании за превенция от СПИН и кръводаряване, детски сайтове за рисунки за деца с увреждания и СОП, даряване на усмивки на възрастни хора, чрез музика и чай и др.

 

Контактна информация:

НЧ Бъдеще сега

Теодор Василев – председател на настоятелството

София 1113, ул. Елемаг 26

Село Гудевица, община Смолян, п.к. 4792

[email protected]

+359 878 558576

+359 886 838376

Иноватор: ros
Дата на публикация: 24 септември 2010
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]