Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Предистория
Партньори на Община Пловдив са:
1. Обществен съвет по Проект „Защитено жилище за възрастни хора с умствена изостаналост в Община Пловдив”
2. Общински съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси към Община Пловдив
3. Обществен съвет за хората в неравностойно положение
4. Пробационен съвет
5. Обществен съвет за сътрудничество и контрол върху социалното подпомагане и социалните услуги към Община Пловдив
6. Обществен съвет по Проект „Различни, но равни за независимост и достоен живот на лицата с увреждания в Община Пловдив към Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”
Практика
Основната цел на обществените съвети е да мобилизира представителите на местния бизнес, неправителствените организации, средствата за масова информация, органите на държавната власт и местната администрация именно за се гарантира прозрачността и публичността на административно-управленските процеси и за да се упражнява граждански контрол чрез създаване на антикорупционен климат.
Обществените съвети се занимават с обсъждането на широк кръг въпроси, засягащи сферата на цялостната дейност на Дирекция „Социална политика”- Община Пловдив.Обществените съвети поставят на задълбочен анализ проблемите и препоръките на гражданите на града, след което ги предоставят на вниманието на местната власт, вземат активно участие в хода на обсъждането им иосъществяват съответните контролни функции по отношение спазване на вътрешната нормативна уредба на общината.
Приоритетите в работата на Обществените съвети са изградени на база на диалога с местната власт в процеса на формулиране, дискутиране и неутрализиране на проблемните ситуации.
Резултати
Изгражда се безусловно успешно партньорство между обществените съвети и органите на местното самоуправление, чрез което местната власт се доближава в максимална степен до проблемите на гражданите и съвместно се предприемат необходимите действия в посока тяхното неутрализиране.
Повишаване на ефикасността и ефективността на местната администрация, което се постига чрез публично-частното партньорство в резултат на функциониращите обществени съвети.
Осигурява се участието на широк кръг представители на гражданското общество в обществения и икономически живот; служат като постоянна форма на диалог между местните общински власти и структурите на гражданското общество; спомагат за ефективното сътрудничество между администрацията, гражданите и гражданските организации, чрез обмен на информация; участие и партньорство по програми и проекти.
[Номинирай]
назад