Птиците са добър биоиндикатор за общото състояние на околната среда. На фона на развиващата се икономика, увеличеното усвояване на природните ресурси и замърсяването на околната среда, биоразнообразието на света е изправено пред сериозен проблем – загубването на естествените и подходящи местообитания за повечето видове. Във времето Белият щъркел успява да се приспособи към променящите се условия на живот и намира място в живота на съвременния човек. Правейки гнездата си върху дървета, сгради, комини на стари фабрики и стълбове с жици в самите населени места, той е част от облика на градовете ни и присъства там, където може да намери достатъчно храна за отглеждането на поколението си, където климатът е благоприятен, а хората местожителстват с него.
Сега Белият щъркел е сравнително широкоразпространен синантропен вид, но както много други видове, застрашен от редица лимитиращи фактори. Белият щъркел е защитена от закона птица. Включен е в Закона за биологичното разнообразие, както и в Световната Червена книга - като слабо застрашен. За опазването на вида е необходимо периодично наблюдение върху числеността му и установяване на точните лимитиращи фактори в целия му ареал, за да може да се предвидят и предприемат конкретни мерки за отстраняването на тези фактори и опазването на вида. Запазвайки биоразнообразието в природата, ние запазваме природата за нашите деца.
Международното преброяване на Белия щъркел се провежда координирано от международни организации в цяла Европа. Преброяването се извършва през десет години, като през 2004-2005 година се проведе шестото поред. България също взе участие, а координатор за страната бе Българско дружество за защита на птиците.
В резултат от изпълнението на проекта ОДК гр. Козлодуй се включи в Шестото международно преброяване на Белия щъркел. Бяха преброени гнездата в Община Козлодуй – 30 гнезда в гр. Козлодуй и 12 в селата, общо за общината 42. В бланките бе записано: 78 възрастни индивида и 95 новоизлюпени, а от 40 гнезда – 35 имат гнездови успех.
След приключване на проекта възникна идея за нов проект, целящ обезопасяването на рисковите гнезда, чрез поставянето им на платформи – дейност практикувана по целия свят.
Бе установено биоразнообразието в региона, а сред видовете и някои световнозастрашени като: къдроглав пеликан и малък корморан, както и такива включени в Червената книга на Рбългария – розов пеликан, черен щъркел, голям горски водобегач и растенията – урумов карамфил и червен кантарион, доказателство за чиста околна среда в района на АЕЦ «Козлодуй» и предпоставка за развитието на екотуризма в общината.
За повече контакти се обръщайте към
Таня Маркова – Директор ОДК – гр. Козлодуй
Гр. Козлодуй 3320, п.к.9
Ул. “Стефан Караджа”5
Тел. 0973/ 8 04 09
Е-mail: [email protected]
Анна Костова Иванова
Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”
Гр. Козлодуй 3320
Ул. Христо Ботев №13
0973 85 812
0886 776624
[Номинирай]
назад