Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Децата като носители на нови идеи, като млади европейски граждани, трябва да познават своите европейски права; да познават културата и историята на своите съседни държави, осъществявайки пряк контакт със своите чуждестранни връстници.

Практика

Деца и младежи от град Козлодуй и град Калараш преминаха три обучителни модула.

Първият бе на тема “Културно-исторически забележителности на двата гранични региона, в контекста на европейските ценности и хуманизъм”. Акцентът се постави на важни исторически събития от живота на двата региона, както и върху характерните моменти от двете култури. В края на модула децата създадоха два продукта:

-         Визитна картичка на общия граничен регион, в книжен и електронен вариант, представяща по атрактивен начин културно-историческата идентичност и идеята за общо европейско бъдеще на двата периферни района.

-         Стена на Балканите – с графични и приложни техники на големи платна бяха представени държавните символи на балканските държави, техните религии, етноси, фолклорни символи, езици, исторически личности.

Вторият обучителен модул на тема “Природа и екология” запозна децата с природните богатства на двата региона. Организирани бяха наблюдения и изследвания на флората и фауната на река Дунав от двете страни на границата. Създаденият от децата бюлетин, съдържа информация за видовото разнообразие в региона и начините за опазване на определени местообитания.  Направен бе и видеофилм за наблюдаваните редки и застрашени растителни и животински видове в региона.

Третият модул “Обучение в гражданска активност” запозна децата с ключови документи на Европейския съюз, свързани с правата на децата и възпитанието на младите хора: Европейска конвенция по правата на човека, Европейска харта за демократични училища без насилие и Европейска харта за участие на младите хора в живота на общините и регионите. Под мотото “Как да бъдем активни млади хора?”, участниците се обучиха в общуване, лидерство, работа в екип, разрешаване на конфликти, лобиране и изграждане на доброволчески младежки мрежи. След обучението децата направиха Кодекс на активния гражданин в училище, съдържащ 15 правила за активно и отговорно гражданско поведение. Създаде се и Алманах “Имам идея”, който ежегодно ще популяризира реализираните от младите хора проекти по гражданска активност.

Резултати

Като значими и положителни резултати от провеждането на обучението ще посочим следните моменти:

-         Създадени умения у децата да представят своята национална култура, да уважават междукултурните различия и да постигат интеркултурен диалог и партньорства.

-         Повишена чувствителност и отговорност на децата към проблемите на околната среда и опазване на биоразнообразието от двете страни на границата.

-         Насърчена активност и интегриране на младите хора в живота на общините и регионите.

 

 

За повече контакти се обръщайте към

 

Средно общообразователно училище “Св. Св. Кирил и Методий”

гр. Козлодуй 3320, област Враца

ул. “Тодор Каблешков” № 1

тел. (0973) 8 04 09,

факс: (0973) 8 08 04

e-mail: [email protected]

www.kim-kozloduy.hit.bg

 

Анна Костова Иванова

Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”

Гр. Козлодуй 3320

Ул. Христо Ботев №13

0973 85 812

0886 776624

[email protected]

[email protected]

www.kozloduy.acstre.com

 

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 май 2009
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]