Идеята за реализирането на тази инициатива произтича от факта, че голям процент от ромските деца не посещават редовно учебните заведения; не познават добре ромските традиции и култура; формирало се е у тях съзнание за малоценност и желание за отричане от собствената си идентичност. Съществуват дълбоки предразсъдъци у децата от неромски произход спрямо ромите, които се основават на това, че те не познават техният бит и култура, тяхното богато културно наследство, което на последък е позабравено. Слабо са застъпени културните детайли в учебната програма.
В две от училищата на територията на община Козлодуй се сформира по една група от 16 ученика на възраст от 10 до 15 години. Закупи се обучителна литература по ромски фолклор, бит и култура – учебни помагала, книги и видео материали. Поради огромния интерес към тази дейност, материалите бяха разпределени между всички учебни заведения и читалища в общината, които ще се използват с учебна цел и като библиотечен фонд.
Децата от двете групи се обучаваха по програма, съставена от самите преподаватели. Обучението се проведе по интерактивни методи и по закупените учебници. След това деца и преподаватели се заеха с издирвателска дейност – посетиха ромските квартали от населените места на общината за събиране на сведения за ромската култура, бит и традиции.
С цел популяризиране и публичност на инициативата, децата проведоха редица мероприятия: възстановка и пресъздаване на ритуала Василица; тържествено отбелязване на Международният ден на ромите – Осми април; провеждане на етнофестивал.
По време на издирвателската си дейност, групите направиха снимки, които заедно със снимките от всички проведени мероприятия по проекта бяха събрани във фотоизложба.
Изработи се книжка, която съдържа обща информация за видовете ромски групи в България и тези на територията на общината, както и автентични разкази на хора от ромски произход за традициите при отбелязване на празници, весели и тъжни ритуали.
Всички тези мероприятия намериха място в богато илюстрирана информационна брошура.
Проектът “Между вретеното и дайрето – с традициите в бъдещето” се реализира с финансовата помощ на Център за образователна интеграция на деца и ученици от етнически малцинства, гр. София.
За постигането на добрите резултати на проекта, голям е приносът и на партньорите – Народно читалище “Н.Й.Вапцаров”, с. Хърлец; Кметство с. Хърлец; Кметство с. Бутан и Народно читалище “Храм – паметник Христо Ботев 1876”, гр. Козлодуй.
- Запознати са ромските ученици с ромската култура, история и фолклор;
- Повишено е етническото самочувствие на ромските ученици и техните семейства;
- Създадена е атмосфера на толерантност и взаимно уважение между ромския и българския етнос;
- Популяризиран е ромският бит и култура.
За повече контакти се обръщайте към:
Камелия Михайлова – Гл. специалист “Интеграция на малцинствените групи в обществото”
Община Козлодуй
гр. Козлодуй, п.к.3320
ул. “Христо Ботев”№ 13
тел.: 0973/85829
Е-mail: [email protected]
Анна Костова Иванова
Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”
Гр. Козлодуй 3320
Ул. Христо Ботев №13
0973 85 812
0886 776624
[Номинирай]
назад