Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Дошъл от вековете, неподвластен на забравата, вървял от баба на внучка като клетвена изповед на поколенията, лазаруването е едно от безценните богатства на земята ни. Радостен, закачливо весел и пищно цветен, той има една душа – народната, едно внушение – искреността и простотата.

Поради факта, че в началото на 90-те години на XX век, в нашия град лазаруването бе позабравено, Обединен Детски Комплекс – гр. Козлодуй възобнови този красив обичай, за да не се допусне неговото забравяне. Радостта, удоволствието и гостоприемството, с които домакините посрещнаха лазарките през годините, доказаха оцеляването на един от безценните ни обичай – благославянето на лазарките в нашия район чрез предаване от поколение на поколение .

Практика

Дни преди празника Лазаровден, определеният ръководител в ОДК сформира група момичета от града (от 5 до 14 годишна възраст). Събирайки се в сградата на комплекса, лазарките сами избират буенеца (водачката) и започват заучаването на характерните за обичая действия, обредни благословии, песни, хора. Същевременно с това започва подготовката  и осигуряването на обредния реквизит (сито, кошнички, накити, глинена паничка, менче), необходими за лазарките и за отиграването на обредните действия.

На самия ден, рано сутринта облечени с народни носии и накити, с върбови венчета, украсени с цветя върху главите, лазарките традиционно започват обредния ритуал чрез благославяне на най-значимия си партньор – Община Козлодуй и нейните служители.

Лазарките влизат с песен, стопаните ги посрещат. Докато водачката нарича първата благословия, другите лазарки две по две сплитат венци от върба и при последните и думи ги поставят върху главите на домакините – за здраве. Следва редуване на песни, пожелания и танци, с които групата отправя към всеки своята благословия за здраве, дълголетие, плодородие.

В края на обичая водачката търкулва дървеното сито и по начина на падането му, гадае дали годината ще е благодатна и плодородна.

Друга лазарка с босилкова китка и менче (глинена паничка) с вода поръсва стопаните и масата, като едновременно с това всички лазарки наричат: “Нека и таз къща Господ да я благослави”!

Следва традиционното даруване на момичетата с яйца, хлебни кукли, пари и др.

След обхождането на всички институции и фирми в града, включени в графика, от две години лазарската група осъществи посещения в частни домове по желания на собствениците. Тази новост допадна много на момичетата, както и автентичния ритуал – да отнесат в църквата върбови клонки за освещаване и раздаването им на Цветница.

Резултати

-         Успешно популяризиране и съхраняване на народния обичай лазаруване сред гражданството и обществеността на града;

-         Приобщаване на лазарките към ценностната ни обредна система чрез практическото им участие в ритуалите, характерни за лазаруването;

-         Възраждане на традициите за лазаруване по къщите;

-         Възстановяване на почти забравен ритуал – освещаване в църквата на върбовите клонки, набрани от лазарките, след пренощуването им в църквата, за да бъдат раздавани на Цветница на гражданите за здраве.



За повече контакти се обръщайте към

 

Анна Костова Иванова

Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”

Гр. Козлодуй 3320

Ул. Христо Ботев №13

0973 85 812

0886 776624

[email protected]

[email protected]

www.kozloduy.acstre.com


 

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 май 2009
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]